Puslingen skriver:
..ikke dele jeres aktiviteter i løbet af dagen med mig??
De må gerne svare til et barn på 18 mdr
Jeg mangler inspiration til at få aktiviteret min søn på en sund måde


Har du læst "Leg med dit barn 1-8 år"?
Jeg har lige skimmet den hurtigt, jeg fandt den frem forleden - men der er mange gode lege som kan styrke motorik, sanser m.m.
Jeg vil godt prøve at remse lidt op, hvad der står, hvis du er interesseret?
Her er hvad der står beskrevet om den på nettet:
Leg med dit barn 1-8 år er en bog for forældre og børn, som gerne vil gøre motion og bevægelse til en naturlig del af hverdagen. Bogen indeholder bl.a. en mængde nye og gamle lege, som styrker børnenes fysiske udvikling, balanceevne, motorik og kondition. Fysisk aktivitet udvikler barnets kropsbevidsthed, selvværd og selvtillid, og meget tyder på, at der er en positiv sammenhæng mellem fysisk aktivitet og indlæring.
Fra bogen: * Børn og motorisk udvikling * Hvor sundt er det at motionere? * Hvor meget skal børn bevæge sig? * Ideer til mere fysisk aktivitet i hverdagen * Aktivieter og lege fra 1 år * Aktivieter og lege fra 3 år * Aktivieter og lege fra 5 år.
Anmeld