Jeg fik at vide af min sundhedsplejerske hos lægen, at jeg skulle være opmærksom på, at det ikke var nok at tage folinsyren via gravitaminen, fordi den ikke måtte tages med andet, og at sundhedsstyrelsen fra i år (kan ikke huske hvilken måned) anbefaler, at man tager den helt adskilt fra andre vitaminer og mineraler.
Hun sagde, at det var så nyt, så de fleste gravitaminpiller stadigt indeholdt folinsyre, men at de ikke gjorde noget, man fik dobbelt, fordi folinsyren i vitaminpillen ryger lige ud af kroppen igen, og at det alligevel ikke ville være skadeligt,
Jeg fik også en folder, hvor det stod i, men den har jeg ikke mere, da det er mange måneder siden nu. Mon ikke den kan findes på deres hjemmeside?
Jeg ved også godt det med jernet. Men det gælder altså, i hvert fald i følge den der folder, både for folinsyre og jern.
Anmeld