Mira0911 skriver:
Fortæl endelig om dit vendingsforsøg fordi dit barn stod i UK stilling...
Hvad det endte med - At føde selv eller PKS?
Jeg står og har en baby i UK stilling og skal til vendingsforsøg i august hvor jeg er 36+1...
Vil rigtig gerne høre om jeres oplevelse, hvordan det er gået osv...

Jeg fik planlagt KS fordi den lille lå i UK. Vi fik et vendingsforsøg uden succes, og lægen vurderede at anden gang ville blive med samme resultat. Han lå høj i min mave så han kunne ikke komme forbi mine ribben. Det var ikke specielt rart og det gjorde ret ondt, men stod ikke på længere tid end ca. 10 minutter, så det var til at holde ud. Jeg ville rigtig gerne selv have født, men efter vendingsforsøget valgte vi KS bl.a. fordi vi følte at vi havde gjort hvad vi kunne for at vende ham.
Mit KS var den bedste oplevelse nogensinde, og skulle jeg komme i samme situation igen ville jeg ikke blinke en enkelt gang før jeg valgte KS - hvor gerne jeg end selv vil føde.
Men så længe du ikke er længere kan den lille jo sagtens nå at vende sig endnu. De vil heller ikke forsøge at vende for tidligt, for så er risikoen for at baby smutter tilbage ret stor, fordi der stadig er relativt meget plads at komme omkring på.
Så vent med at bekymre dig eller lad helt vær - der er ingenting du kan gøre alligevel, så koncentrer dig om at glæde dig i stedet for. For et KS kan også sagtens være en kæmpe stor oplevelse selvom man ikke selv presser barnet ud. Vendigsforsøget i sig selv er som sagt ikke ret rart, men også ret hurtigt overstået, så det skal du heller ikke frygte.
Anmeld