NatteS skriver:
Vidste ikke helt hvad jeg skulle kalde overskriften... 
Havde lige en diskussion med manden..
Det der med når man prøver at blive gravid. så mange siger.. 'lad vær med at tænke over der.. så spiller kroppen bare pus og så går der længere før der sker noget'
Min mand mener det er total overtro
Er der nogen der ved hvad/ om der sker noget med homonerne i kroppen.. om / hvad der sker fysisk med kvindekroppen... når vi stresser over at vi prøver og prøver men stadig ikke bliver gravide.. ?
eller er det bare overtro.. og sker det bare når det sker ligemeget hvad vi tænker på... ?
Overtro er det ikke, men rent faktisk et faktum.
Hvis kroppen bliver udsat for stress, så mobiliserer den forsvar, som skal forebygge graviditet, fordi kroppen forudser at en graviditet kan blive en yderligere belastning.
Så kan man jo så spekulerer over hvordan ønsket om graviditet kan forhindre engraviditet, når nu man er så meget parat.
Men det skyldes at det er de samme kemiske stoffer man frigør ved stress og nervøsitet, som man også frigør ved høj spænding og sindsbevægelse..derfor. Kroppen ikke kende forskel, den genkender kun at man har mobiliseret en masse stresshormoner og reagerer derefter.
Så jo roligere man tager det..jo større er chancen.

Kærligst
Sussie
Anmeld