vi har 4 børn - tre piger på 12, 10, 1½ og en dreng på 3 måneder.
Vores 4 barn var vi enige om - dog ikke hvornår. Min mand synes at det skulle være med det samme nærmest, så det hele blev overstået (lidt som du selv skriver). Jeg kunne nok godt have ventet lidt
Derfor har vi nu de 2 mindste, som der kun er 15½ måneders forskel på. Og det ER hårdt. Vil ikke lægge skjul på dette. Vi har haft perioder, hvor vi måtte tage 1 barn hver om natten, da vores pige på 1½ år stadig kan vågne. Tit ligger vi alle 4 i samme seng - det fungerer ok, men lidt trangt er det.
Vi har rigtig meget praktisk, og vi må mere eller mindre hver især "mandsopdække" 1 barn hver (fordi de begge er så små). Man kunne fristes til at tænke at det nok bare er som at have tvillinger.....men det tænker jeg nu ikke at det er....mere ala trillinger
....hvor den ene ligger dejligt roligt i sin kravlegård osv. så vælter vores datter på 1½ år rundt og piller i alt hvad hun kan finde (strøm, skabe, skuffe osv....du ved...pillealderen 
Og ind i mellem kræver de mig begge på 1 gang, og den "store" kan naturligvis ikke "vente", så man bliver lidt splittet.
Men når alt dette er sagt, så ved vi (fra tidligere erfaringer, da vores 2 ældste piger kun har 2 år mellem sig), så ved vi, at de små får god glæde af hinanden, når de bliver lidt større.
Så på den måde bliver det super godt, det er bare lidt hårdt pt.
Min mand er meget hjælpsom, både til det praktiske og hvis der er brug for hjælp om natten.
Hvis du også har en hjælpsom mand, så tror jeg ikke du behøver at være nervøs. Men I må være indstillet på at det bliver en lidt hård periode at komme gennem indtil de begge er lidt større.
Hvis I føler at I har overskuddet, så kast jer ud i det
Knus mussemor