Blødning tidligt i graviditeten

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

18. januar 2011

Mira0911

nahoje skriver:

Jeg pletblødte en gang. Og efter tre dage begyndte det at bløde lidt, og det fortsatte i 5 dage. Jeg blev sendt til tryghedsscanning i sidste tirsdag hvor jeg så hjerteblink. Så jeg regner med at alt er som det skal være. Jeg skal til terminsscanning d. 28. januar. Så jeg tror også at nogle bare bløder lidt, uden det betyder noget. Jeg tænker bare at man skal holde lidt øje med, om man får ondt, for så skal man nok få det tjekket med det samme.



Jeg er nysgerrig... Hvor langt er du henne? 

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

18. januar 2011

Nynne88

Jeg er ca. 7+2 eller 7+4 deromkring . Glæder mig til scanning på mandag - så kan jeg se om den er vokset som den skal. En abort sætter virkelig frygt i en. Men som sagt blødning betyder ikke at være starten på en - heldigvis da

Anmeld

19. januar 2011

nahoje

Jeg regner med at jeg er 6-7 uger. Da jeg var til scanning var jeg 5-6 uger (baby var 4,9 mm). Men regner med at jeg får et mere præcist svar til terminsscanningen

Anmeld

5. juli 2011

brikble

Jeg er i 7. uge nu, og jeg begyndte at bløde en lille smule lørdag, og det er så bare taget til de sidste dage. Jeg har i og for sig ikke haft ondt, bare den der menstruations"murren", men den er jeg jo vant til fra de andre 6 gange, jeg har været gravid. Der har det været sådan de første 3 måneder hver gang.

Men blødning har jeg kun oplevet den ene gang, jeg aborterede spontant, men det gjorde heller ikke ondt.

Da jeg begyndte at bløde i lørdags, købte jeg straks en test, og den var stadig positiv, og da jeg var hos lægen i dag, var den også positiv. Jeg fik taget en blodprøve, og skal have taget en igen torsdag, for at se, om graviditets hormonet er faldende eller stigende, og så må vi tage den derfra.

Jeg får svar fredag, det er næsten ikke til at holde ud at skulle vente så længe.

Knuser, Britta, mor til 5, forhåbentlig 6.

Anmeld

7. juli 2011

brikble

Jeg havde en megablødning tirsdag, efter at jeg kom hjem fra lægen.

Der kom en klump ud på ca. 2 cm i længden og 1 cm i tykkelsen. Derefter blødte jeg som et svin hele onsdag, og blev så henvist til akut scanning i formiddags.

Her kunne man så konstatere, at der ikke var noget foster, så jeg har ganske simpelt aborteret ... hvilket jeg har haft fornemmelsen af at jeg ville gøre siden jeg lørdag begyndte at bløde.

Blot lige en opdatering af mit sidste indlæg.

Britta, stadig mor til 5.

Anmeld

19. august 2011

Charmed86

Nu bringer jeg lige denne op igen...

Jeg er 5+4 uger henne, og opdagede i dag, meget lidt blod i mine trusser, ikke det helt vilde, men det sætter da straks mine tanker igang, jeg har mistet før og ønsker virkelig ikke at gøre det igen.

Jeg har ingen smerter eller noget, bare ganske få dråber, hvaj eg regner med var frisk blod... Var lidt svært at bedømme, men det så meget frisk ud.

Hvem ved, måske var det bare en lille rift... Men må nok hellere gøre som vagt lægen sagde, bare holde mig selv lidt i ro... Gudskelov er det weekend nu... Hvis der kommer mere, tager jeg nok ind til min læge mandag.

Det gav mig dog en lille smule fred i sjælen, at læse at der faktisk er andre gravide, der har prøvet at bløde og stadig fået sunde og raske børn ud af det. Håber at jeg også høre til den gruppe heldige kvinder. Men nej hvor kan jeg dog bryde sammen lige nu...  Skyder skylden på hormonerne igen...

Anmeld

3. februar 2014

Xana

Nu tager jeg lige denne tråd op igen, selvom den er gammel.

Måske er der andre end mig der kan få glæde af den igen.

Det der med blødning i graviditeten er bare ikke noget man vil se.

 

Ikke desto mindre, så sker det for mange og indtil videre har jeg så også været ret ramt.

Jeg går snart ind i uge 9, så er endnu ikke ude af farzonen. Jeg har pletblødt lidt on/off og en enkelt gang haft lidt klumper.

Er blevet tryghedsscannet to gange og alt så helt fint ud. Så jeg krydser fingre for, at det rent faktisk også forholder sig sådan.

Nye symptomer er begyndt at holde deres indtog - bl.a. kvalmen. Den er ikke voldsom, men den er der og giver mig en form for ro.

Lægens forklaring er, at jeg har sarte slimhinder og jeg muligvis godt kan opleve at pletbløde gennem hele graviditeten pga. dette. I morges så jeg en relativ stor blodplet på min dyne. Men den komme oppe fra hoved enden. Mit tandkød er også begyndt at pletbløde nu

Jeg antager, at det er de sarte slimhinder der holder fest igen.

 

Personligt har jeg holdt ret meget pause fra diverse gravidfora, for at få lidt ro og tænke på noget andet. Det har bevirket, at jeg faktisk er begyndt at tro lidt på den her graviditet

Krydser fingre for alle jer andre derude der pletbløder

 

 

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.