KajaHH skriver:
Markus har lige været syg i 3 uger,så vi klarer ikke så godt.
Vi havde fået grønt lys til at starte op i dagpleje,og der startede han d 1/12 og fra d 17/12 har han været syg,og fra den 20/12 fik af vide ved lægen at vi skulle forvente at vi skulle fejre juleaften på børneafdelingen, men da vi har været indlagt en del gange, skiftes manden og jeg til at sidde vagt ved ham om nattten og gi ham medicin og tjekke hans åndedræt, pga astma, og så satte vi ham op i medicin, så vi kunne holde jul herhjemme, havde sidst været indlagt i nov,så ville gerne lige kunne fejre julen med Markuses 2 søstre, så det kom vi til.
Igår startede han så op idagplejen igen,så nu krydser vi finger for at han kan være der længere end 16 dage.
Åhh hvor jeg føler med jer.
Vi er heldigvis ikke nået til børneafdelingen endnu, men 3-4 gange månedligt er vi til egen læge eller vagtlæge. Liva var også syg juleaften med sin anden lungebetændelse og bronkitis, så hun var noget klatøjet, men klarede bare aftenen så flot. Heldigvis virkede medicinen endelig nytårsaften, så der var hun i sit es og charmede hele verden, som hun plejer når hun er på toppen (hvilket er sjældent). Men som sagt er Liva ikke diagnosticeret med mbl mangel endnu, men vi venter spændt på svarene.
Jeg gruer også for når Liva skal starte op i sin nye dagplejer, når vi endelig får en lads. Jeg ved bare med sikkerhed hun bliver syg efter få dage derovre, og kan mærke at det kommer til at blive 5 hårde måneder jeg går i møde med uddannelsesstart direkte i praktik.. Men som farmor og mormor har sagt må vi trække så meget vi kan på dem, for jeg skal have det sidste år færdig af uddannelsen og Liva skal have det så godt som muligt.
Fejler Marcus søstre intet? Der er noget at se til så med tre børn. Har i ikke nogen som træder til og hjælper jer engang imellem?
Anmeld