karina pigen skriver:
ÅHHHHHH... jeg bliver bims.....
alt for meget tid på hænder er agu ik altid for godt.. jeg er fyldt op med tanker og nej ik baby tanker, alt andet, mine følelser synes jeg er blevet anderledes og mit humør er godt nok svingende..
jeg tænker meget over min beslutning om at søge nyt job når tiden kommer til det min barsel slutter..
jeg tænker meget og føler mig ret svigtet af mine veninder. jeg høre intet fra dem og tænker meget om hvor meget de vil være der nu hvor den lille kommer.. jeg har støttet dem og hjulpet dem med deres men mon de er der når det er mig..indtil videre nej.. jeg er SÅ træt af at vøre den der altid tager kontakt sender en sms, invitere, så nu er jeg stoppet og som regnet med.. ingen kontakt..
så jeg føler mig sgu lidt ensom til tider, og det videreføres til ens kæreste så når han kommer hjem så håber jeg på underholdning.. hvilke han af gode grunde ik altid kan da han er træt..og fordi jeg tænker over disse ting bliver jeg både ked,sur skuffet og det påvirker mit humør især overfor min kæreste.. hvilke bare slet ik er fair..
går lidt ind i mig selv for at få styr på tankerne og synes måske de er lidt tossede så har ik lyst til at dele dem med ham, hvilke gør han tror der er en masse galt.. men åhhhh
ja surt opstød åhhhhhhh
Altså, Karina, hvor er det træls
. Jeg kender godt de følelser, du render rundt med. Da vi fik vores første barn fødte jeg fire uger inden jeg fyldte 22 år, så vi var unge. Jeg var den første i min omgangskreds, der blev mor, og jeg kan huske, at mine veninder heller ikke rigtigt gik op i min gravididtet, så det blev jeg da også lidt skuffet over. Da jeg havde født, ville jeg jo SÅ gerne vise ham frem, men mine tre bedste veninder så ham først til barnedåben.
De tog sig ikke tid til at komme og besøge mig, og det glemmer jeg aldrig! Vi har snakket om det sidenhen, og nu har de alle tre selv fået et eller flere børn. Den ene sagde også, da jeg nævnte det, at grunden til, at hun ikke kom, var, at hun jo nærmest ikke vidste, hvad det ville sige at få et barn og hvor meget det betød, at man viste interesse osv.
Jeg kom heldigvis i en rigtig god mødregruppe, som jeg stadig ses med
. Samtidig gik jeg i flere forskellige legestuer i Aalborg, så jeg fik et ret godt netværk af andre mødre, så det betød RIGTIG meget. Vi havde heller ikke boet i byen ret længe, så vi kendte ikke ret mange.
Bare vent - hvis du selv sørger for at opsøge legestuerne og er heldig at komme i en god mødregruppe, så tror jeg hurtigt, du finder andre ligesindede, for det er bare svært, når man føler veninderne ikke tager initiativ til noget som helst!
Du vil opleve, at du sikkert har en masse tilfælles med de andre mødre, du kan finde der, så håber jeg, du kan finde et par gode veninder der, som du også kan ses med privat. Det var på den måde jeg lærte min gode veninde at kende, som idag er min jordemoder, og som jeg også skal føde med, hvis alt flasker sig!
Jeg håber, du kan bruge mit svar til noget! Ellers brug os herinde - det gør jeg i hvert fald!
Selv om det selvfølgelig ikke er det samme som at mødes face to face!
