Hej piger,
Nåh, jeg vil lige smide en lille update, her 26+2 tror jeg... ?! Havde svoret jeg hele vejen igennem ville have styr på hvor langt jeg er, men må indrømme, at det har jeg kun fordi der er en tæller her på min profil 
Der er 96 dage til termin idag! Jep - har et målebånd hængende i køkkenet, og jeg klipper af næsten hver dag! Og ellers er det faktisk også lidt fedt når man må klippe 5 cm på én gang..
Jeg kan huske da Marco2 lavede et indlæg om, at nu var der 100 dage tilbage. GUD jeg var misundelig! 100 dage er jo ingenting, en lille smule mere end 3 måneder - lige mere end en universitetssommerferie, 1/3 af graviditeten osv.
Nu har jeg under 100 dage tilbage - og der er bare så læææænge igen! Jeg er træt af at være gravid!
I torsdag havde jeg migræne, som egentlig strakte sig til fredag. Alligevel valgte jeg, torsdag aften, at overholde en aftale med min far, som jeg ikke har set i halvandet år. Der er en masse træls forhistorie, som jeg vil spare Jer for, jeg glædede mig til besøget, men var nok også lidt nervøs! Det endte dog med at blive gjort helt til skamme, for det var så hyggeligt! Virkelig hyggeligt! Kan næsten ikke vente til vi skal ses igen i januar... Så skønt! Min kæreste Jørn konstaterede på vej hjem i bilen, at min fars og min humor er meget ens, at vi var på bølgelængde med det samme, og at han egentlig ikke ville have gættet på der var gået så længe mellem vi havde set hinanden hvis ikke han vidste det. Jeg tyggede lidt på det, og må egentlig give ham fuldtstændig ret! 
Lørdag kom vores niecer på 1 og 3 år, og skulle blive til søndag. Det var hyggeligt, men det er børn som er opdraget på en helt anden måde end vores bliver det. Fred være med det, men man bliver pludselig meget bevidst omkring sine egne værdier og "topprioriteter". Vi havde fået at vide at den lille helt sikkert vågnede senest kl. 5... jeg meldte mig frivilligt til morgen-hygge-med-baby-vagt.. 
Og ganske rigtigt! Kl. 04.28 hørte jeg hende give sig inde på værelset, men hun græd ikke, så jeg lå lige og vågnede lidt. Kl. 04.44 lød hun lettere utilfreds, så jeg stod op og tissede, og tog hende med på sofaen. Tændte ikke lys og snakkede ikke ret meget med hende.. Hun gned øjnene helt vildt og smed sig ned i min dyne inde i stuen. Så jeg puttede os på sofaen og bang - den unge frøken nappede lige en time ekstra! 
Hen af formiddagen, som er kl. 9 når man er vågnet halv fem, blev jeg dog temmelig skidt. Var inde og ligge lidt, mens Jørn underholdte unger. Endte med at måtte kaste op, men syntes så egentlig det gik bedre! Det gjorde det ikke. Vi nåede ikke hjem fra at have afleveret børn, før jeg måtte ty til en pose vi heldigvis havde i bilen! 
Så mig hjem i bad, og så i seng. Jeg sov et par timer, og tog så en "kvalme" piller, for at kunne holde lidt væske i mig. Sov stort set hele søndag, kun afbrudt af at kaste op, og mandag har jeg også sovet væk!
Nu har jeg det heldigvis så godt, så jeg har nået at stjerne helt ud over, at Jørn intet har lavet, mens jeg har ligget brak! Han kunne have bildt mig ind, at han slet ikke har boet her i de dage... Det må være sundhedstegn!? Har også sat vasketøj over, luftet ud og ordnet lidt pengesager mm.
Men jeg synes stadig ikke det er sjovt at være gravid!
Jeg er trods alt i 27. uge - og har det egentlig fint nok! Kvalmen er væk, min hofte mm. har det LANGT bedre, jeg kan holde ud at sidde igen. Appettiten er ikke den store, og jeg har lidt halsbrand, men det er til at have med at gøre, men jeg kan ikke finde ud af det der med, at nogen sparker rundt inde i mig! Altså det er jo dejligt, og skønt at vide han har det godt, men jeg synes ikke det er vildt rart... 
Nåh undskyld, det blev et lidt langt brokindlæg herfra, havde bare brug for lige at lukke det hele ud!
Jeg er nemlig også superglad for vores online mødregruppe, selvom jeg ikke har fået skrevet ret meget her, de sidste par uger!
Rigtig glædelig jul alle sammen! Håber I trives, og at Jeres små bebser, kærester/mænd og kommende storebrødre/søstre også har det godt!
