Bimmeren 24+4

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

3.895 visninger
17 svar
0 synes godt om
4. oktober 2010

DK

Uhh min mave er vokset her den sidste uge. Jeg synes ikke det viser sig så meget på billederne, men den er bare blevet sådan bred i det og vil altså bare gerne frem i verden!

Vægten her til morgen siger +9 kg! Jeg prøver at tage det med oprejst pande!

Det er uge 25 nu, og altså kun 15 uger til termin! VILDT! Nu er der ikke længe til jeg har andet lægebesøg og andet JDM besøg. Begge besøg ligger her i den sidste halvdel af oktober! Derudover har vi jo selv bestilt en ekstra scanning til lørdag d. 30 oktober, så vi lige kan få vished for at Bimmeren vokser nok derinde. Der er jo kun to blodkar i navlestrengen, hvor der skulle have været tre, en såkaldt SUA. Det betyder at hen mod slutningen af graviditeten får Bimmeren muligvis ikke få helt nok mad. I Skejby hvor vi var til et ekstra tjek i den forbindelse, tilbyder/anbefaler de 3 vækstscanninger i uge 28, 32 og 36, men i Horsens er de mere fedtede og vil kun give vækstscanninger i uge 32 og 36. Derfor køber vi selv scanningen i uge 28! Ellers kunne vi gå der i 4 uger og være vildt nervøse! (eller endnu mere nervøse nok nærmere )

Bimmeren sparker stadigt lystigt rundt og det er så dejligt! Og jeg er stadig VILDT sulten og er begyndt at få halsbrand. Det havde jeg ikke med Kirstine, så det er lidt ærgerligt. Det svier jo i halsen noget så grueligt, og så smager det hele bare lidt af bræk. Adr!! Nogen der har gode fif?

Men her er ugens billeder. I får lige et forfra også!

 

Vedhæftede fotos (klik for at se i fuld størrelse)


Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

4. oktober 2010

FrkLarsen

SMUK MAVE! 

Et godt fif, Hmmmm, jeg led også meget af halsbrand, jeg spiste nogen tabelletter fra apoteket som hedder, Balancid Novum, det virkede super fint på mig

Anmeld

4. oktober 2010

Sofia

IHHHHHHHH jeg eeeelsker når du opdaterer med mavebilleder, du er så flot!!

Og jeg synes bare det er fuldstændig vildt at tænke på du kun har 15 uger til termin, jeg glæder mig til at se Mr. Bimmer!!!

Anmeld

4. oktober 2010

Chalala85

Hvor er du bare flot !!!

Jeg led også super meget af halsbrand, jeg spiste graviflux mod det. Det hjalp og ja hehe så en flødeispind i ny og næ var fantastisk

Anmeld

4. oktober 2010

DK

Jeg må forbi apoteket og købe nogle piller! Og flødeispinde, måske. Det lyder som en enormt god kombi, he he!! Og så går det jo til et godt formål!!

 

Anmeld

4. oktober 2010

Chalala85

DK skriver:

Jeg må forbi apoteket og købe nogle piller! Og flødeispinde, måske. Det lyder som en enormt god kombi, he he!! Og så går det jo til et godt formål!!

 



hehe ja præcis ;o) De har også graviflux i matas Håber det hjælper, halsbrand sucks!

Anmeld

4. oktober 2010

Mettemus

Ih flotte!

Anmeld

4. oktober 2010

piadas

Æj, altså - hvor er du smuk som altid!

Fuck, hvor er det snyd, når man tænker på os andre (eller i hvert fald mig), der ligner et hængebugsvin med strækmærker!

Anmeld

4. oktober 2010

DK

piadas skriver:

Æj, altså - hvor er du smuk som altid!

Fuck, hvor er det snyd, når man tænker på os andre (eller i hvert fald mig), der ligner et hængebugsvin med strækmærker!



GIv mig lige et par uger til, he he. De kloge siger jo +1 kg om ugen fra nu af, så det må jo give... omkring ca. + 25 kg. når Bimmeren skal til at ud!!! Derudover så vil jeg sige at et hængebuesvin klart er blandt den allersødeste form for gris! De kan da være übber nuttede!! Slet ikke et dårligt dyr

Anmeld

4. oktober 2010

Tina2

du er da bare superflot og lækker  kanonflot mave!!!!!!

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.