jeg kan simpelthen ikke forstå den rivende udvikling der sker lige nu, den er godt nok slem!
ikke nok med vi stadig har ugle-hyleriet:uhhhh uhhhh uhhhh
men der er bare kommet så meget nyt oven i, at jeg har svært ved at følge med i det.
i dag har ungen skreget som en hysterisk primadonna, så jeg flere gange troede jeg havde krattet hende eller hun havde slået sig, hvis ikke lige det går efter hendes hoved, så starter skrigeriet.
I går fik Chr. faktisk lige nogle vrede øjne, fordi jeg troede han havde drillet hende, men det viser sig jo at pigebarnet har luret, at hvis hun skriger på den måde, så får hun opmærksomhed...det er jo virkelig svært at finde ud af hvornår man skal give hende respons, og hvornår man skal ignorere hende.
Michael og jeg havde lagt hende i et tæppe her til aften, og svingede hende...hun nød det...og da vi stoppede så gik panikken igang, jeg ved jo hun ikke havde slået sig, men hun skreg så tårene trillede...
må indrømme at jeg lod hende sidde...og når hun et kort øjeblik stoppede, så gik jeg ind til hende, for at hun igen begyndte...og så gik jeg ud igen...til sidst opgav hun og stoppede. :( det er bare så træls at man virkelig skal pointere over for hende hvad man gider, og ikke gider.
når vi spiser...ja så stopper hun med at spise hvis jeg ikke lige giver hende skeen på hendes forlangen, det er godt nok slemt for jeg kan virkelig mærke at hun har fundet ud af at hun selv har en mening.
og egentlig er det jo også synd, for det er nu hun skal til at lære regler og grænser at kende.
i nat vågnede hun (for første gang i mange måneder) klokken 3 og jeg forsøgte med en flaske, da det ikke virkede ja så tog jeg hende med mig op i vores seng, og vupti så puttede hun, så jeg kan også sagtens mærke der sker noget med hendes søvn.
ja så er der lige tremmesengen...indtil for 3 dage siden var den bare fino! ingen problemer der, men her de sidste dage, er mosleriet, som i andre har skrevet så meget om, begyndt.
for 3 dage siden sad hun fast med det ene ben mellem tremmerne, og jeg havde nær aldrig fået hende ud, uden at brække hendes ben, for hun havde kilet benet sådan fast, at det var helt oppe ved låret hun sad fast. ja jeg gik stille og roligt ned og varmede en flaske, da jeg hørte hun begyndte at hyle, og da jeg så kom ind til hende...lå hun der på maven, med det ene ben ude mellem tremmerne...ark...dårlig samvittighed!
i går lå hun med ansigtet helt oppe i tremmerne...og i dag var det også ansigtet det gik ud over...altså...normalt putter hun fint klokken halv otte, men sørme så sidder tøsen op lige nu i hendes seng og kigger bøger.
jeg ved ikke hvor jeg vil hen med den her smørre, og til dem der gad læse med hertil, tak for det. jeg skulle bare lige ud med min bitterhed...for jeg føler virkelig at der er nogen der har stjålet min søde lille Tiffanie!
Anmeld