Astma eller? (også på øffen)

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

21. marts 2010

Grynt

Macrolf skriver:

Hej.

Min søn på 9½ måned har igen igen besværet vejrtrækning. Hver gang han bliver forkølet så sætter det sig på luftvejene. Har en del gange ladet være at give ham noget for det og en del gange har han fået hhv airomir og spirocord inhalator.

Nu er mit spørgsmål, han piver når han trækker vejret for tiden og hoster en del. Jeg giver ham begge slags medicin og jeg ved at airomir virker med det samme og den anden kan det tage op til 3 uger før den virker helt. Men der er ingen effekt? Begyndte at give dem i forgårs og der er ingen ændring i hans piveri?

Nogen kloge råd til hvordan jeg kan hjælpe ham?



Hejsa.

3 ud af 4 af mine børn har eller har haft AB/astma. Du skal (altid) først snakke med din læge og få lagt en plan over hans medicin!!!!

For at man får det absolute bedste ud af medicinen, skal den forbyggende bruges hver dag! Også selv om han ikke har et anfald.  Desuden skal han tjekkes regmæssigt for at man ved han får den rette dosis og medicin.

AB er ikke bare noget man bare skal se let på.

Gav det mening

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.