Som sagt viser nogle undersøgelser, at alle tager skade i mere eller mindre grad af disse voldelige film/spil. Men man har fundet ud af, at alderen har en betydelig indflydelse på, hvor kraftigt man bliver påvirket. Jo yngre den pågældende person er, des mere bliver vedkommende påvirket.
Man har, ved hjælp af undersøgelser, fundet ud af, at børn der ofte ser voldelige film og/eller spil, oplagrer en form for vrede i kroppen. En vrede, som de kommer af med vha. mere voldelige lege end ”normale” børn leger. Om dette er noget problem ,sålænge det bliver på legestadiet, kan diskuteres. Men det egentlige problem opstår, når børnene bliver ældre. Ældre børn og unge som ofte udsættes for disse voldelige scener igennem film og spil, oplagrer den samme vrede, som de helt unge børn. Men desværre kan de ikke komme af med vreden vha. leg. En vrede som ofte kan få stor indflydelse på arbejdsviljen i skolen og/eller på arbejdet.
http://connery.dk/vold-i-film-og-spil.4957.ahtmlTog bare lige den første og den bedste på Google, søgte på: Børn og voldelige film.
Kan godt ske han ikke får mareridt, men det kommer jo til at sidde i bevidstheden.
Er ikke ekspert i det, men kan regne ud det ikke er så smart.
Anmeld