min store søn sidder i dette øjeblik og ser avp....

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

910 visninger
26 svar
0 synes godt om
26. maj 2008

ka li ja

han fandt kasetten til aliens vs predators i skuffen i går aftes!! og den ville han jo selvfølgelig klart se...
jeg syntes den er lidt vild, så jeg sagde til ham at den kunne vi se en dag der var lyst uden for... nu har jeg lidt fortrudt.. men kan jo ikke rigtig slukke filmen nu.
men er sgu ræd for om han drømmer om det.
det skal lige siges at han elsker film som rineges herre og andre film med monstre osv, og drømmer ikke om dem.
vi har altid gjort rigtig meget ud af at sige at det kun findes i fjernsynet, alle de film han ser. det lader godt til han kan forstå det, men jeg er jo ikke psyk, så jeg ved jo ikke noget om om det er rigtigt.
nu er etteren i serien ikke den mest drabelige, men avp2 er lidt klam. så ved sgu ikke om han skal a lov til det. men hold op han blev virkelig oprigtig ked af det i morges da jeg havde ombestemt mig mht filmen. så han fik lov.
aj måske blev det her lidt meget rodet, men ville egentlig bare hører om der er nogen der ved noget om, om børn kan tage skade af at se en lidt klam film.....

karina-verdens bedste mor(i alexanderes øjne) - knap så god i hendes egne....

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

26. maj 2008

Rasmine

Nej, det må han sgu da ikke.
Den er da alt for voldsom.
Han kan jo ikke skelne mellem fiktion og virkelighed endnu.

Anmeld

26. maj 2008

ka li ja

Mebach skriver:

Nej, det må han sgu da ikke.
Den er da alt for voldsom.
Han kan jo ikke skelne mellem fiktion og virkelighed endnu.




jamen hvad så med ringenes herre? der har aldrig været noget med dem?
og hvad kan der ske med ham?
ja jeg ved jo ingenting...

Anmeld

26. maj 2008

Rasmine

Som sagt viser nogle undersøgelser, at alle tager skade i mere eller mindre grad af disse voldelige film/spil. Men man har fundet ud af, at alderen har en betydelig indflydelse på, hvor kraftigt man bliver påvirket. Jo yngre den pågældende person er, des mere bliver vedkommende påvirket.
Man har, ved hjælp af undersøgelser, fundet ud af, at børn der ofte ser voldelige film og/eller spil, oplagrer en form for vrede i kroppen. En vrede, som de kommer af med vha. mere voldelige lege end ”normale” børn leger. Om dette er noget problem ,sålænge det bliver på legestadiet, kan diskuteres. Men det egentlige problem opstår, når børnene bliver ældre. Ældre børn og unge som ofte udsættes for disse voldelige scener igennem film og spil, oplagrer den samme vrede, som de helt unge børn. Men desværre kan de ikke komme af med vreden vha. leg. En vrede som ofte kan få stor indflydelse på arbejdsviljen i skolen og/eller på arbejdet.

http://connery.dk/vold-i-film-og-spil.4957.ahtml

Tog bare lige den første og den bedste på Google, søgte på: Børn og voldelige film.

Kan godt ske han ikke får mareridt, men det kommer jo til at sidde i bevidstheden.
Er ikke ekspert i det, men kan regne ud det ikke er så smart.

Anmeld

26. maj 2008

ka li ja

ok kan godt følge dig... så skal jeg bare lige ha fundet ud af hvordan jeg får slukket igen...

Anmeld

26. maj 2008

Rasmine

Ha ha, så ser man lige Kalaha, i dette øjeblik stå med fjernbetjeningen for at slukke for tv'et, mens Xander tuder over ikke at måtte se Predator. Kalaha prøver meget pædagogisk at forklare hvorfor han ikke må se det, men det er Xander pisse ligeglad med. :P

Anmeld

26. maj 2008

ka li ja

ja lige præcis... han kommer til at tude og skrige for vidt!!. skal lige ha fundet på noget fedt at lave inden jeg slukker!! for det blir ikke sjovt!

Anmeld

26. maj 2008

ka li ja

iiihhh mædde, jeg kan ikke få mig selv til at slukke. jeg føler mg som en lorte mor hvis jeg gør det. han syntes den er for fed!!

Anmeld

26. maj 2008

Rasmine

På med Bamse og Kylling, eller "Tinky winky, Dipsy, La-La og Poe."

HARH, go fornøjelse.

Anmeld

26. maj 2008

ka li ja

hold nu kæft, så vil han da hellere se spiderman!!! han gider ikke se de der baby film, og har aldrig gidet!!

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.