IG er brændt!?!

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

257 visninger
0 svar
0 synes godt om
23. maj 2008

Rasmine

En voldsom eksplosions brand i det datacenter hvor igroups.dk fysisk er placeret, lukkede torsdag aften kl. ca. 19 ned for al tilgang til og fra igroups.dk.

Branden var så voldsom at personale som kunder i datacenteret blev evakueret af brandvæsenet.

Det lykkede først at få genetableret strømmen til den del af datacenteret hvor igroups.dk er, ca. kl. 02:50 her i nat.

Lige nu kender vi ikke grunden til branden, men imorgen når vi får en redegørelse fra InterXion, ved vi mere om hvad der er sket og hvordan det overhovedet kunne ske.

Vi er selvfølgelig dybt kede af hvad denne nedetid har betydet for vores brugere - men for at sige det kort, så er der ikke meget vi kan gøre, når der er brand i vores datacenter.

Læs evt mere her : http://www.comon.dk/news/brand.i.hosting-center.lu kker.massevis.af.sites_36187.html

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.