Amelisa <3 skriver:
Hun er fra 11 juni. Så der er et stykke tid endnu til hun flyder 6 måneder
Hun er en meget sulten baby, hun spiser ca 5-6 flasker + 2 grød nogen gange 3. Hun vågner også 2 gange om natten for at spise, der får hun mme. Kan man gøre noget for at vænne hende af at spise om natten ?
Hvis hun endnu ikke er fyldt 6 mdr, så er det helt ok at skære ned i grød og andet mad end amning/MME. Desværre er der mange der tror at de kan få børnene til at sove igennem efter 4 mdr alderen hvis de starter op på grød, men det er langt fra altid det fungere sådan! (Som en anden skrev oplevede hun nærmest den stik modsatte effekt).
Jeg vil helt klart sige at man skal ikke lege om natten! Så hvis hun vil lege, skal du ikke 'lege med'. Men hvis hun er sulten, syne ejg bestemt at hun skal have noget mad.
Hun burde ikke vågne 10 gange i løbet af en nat nu. Jeg vil mene at 3-4 gange er det de fleste børn gør (mens mange forældre TROR at børn skal sove igennem på dette tidspunkt)
Anmeld