Jeg har snakket med mig arbejde endnu, hvis orlov er uden løn så nej så ved jeg at jeg ikke kan 
Jeg vil gerne, men ja jeg ved ikke om jeg orker at have to børn under to hjemme 
Det er vigtigt at mærke efter hvad der virker for dig og jer. Der er fordele og ulemper ved alt.
Men som andre skriver, er der en anden ro på når man hjemmepasser. Morgenerne er ikke så hektiske og alt kan gå i et andet tempo.
Sørg evt. for at komme lidt ud, så både du og børnene ser lidt andet end husets fire vægge.
Med mine to ældste hjemmepassede jeg(dengang ikke populært) for snart 16 år siden. Og jeg nød det virkelig. Vi hyggede helt vildt og det var en skøn tid for både børnene og mig og også min mands og mit forhold.
Jeg gik i legestue, mødtes med en anden mor der også hjemmepassede og gik til baby/barn-rytmik, samtidig med at jeg havde muligheden for at sætte en vask over, får ryddet op og gjort rent. Min mand og jeg havde så meget kvalitetstid sammen, fordi der ikke var en masse praktisk der skulle gøres når han kom fra job. Der fungerede fantastisk for os og vi nød det alle sammen.
Vi gentog succesen for 7 år siden, der byttede vi så da jeg afsluttede barsel med den yngste, tog min mand over og hjemmepassede de små. Det var SÅ vildt fedt at opleve det igen. Og de ældste nød det også helt vildt. Det gav os en fantastisk ro på hverdagen.
Nu er alle i skole og vi er tilbage på fuldtidsjob begge to.
Anmeld
Citér