Anonym skriver:
Det er sandt. Tror jeg må finde tiltroen frem til at selvfølgelig skal det nok gå..
ellers er jeg nød til at trække den til efter skolen og det er jo mange år frem at udskyde drømmen og så er problematikken at fjerne dem fra det liv de har her socialt osv.. må bare pakke min indre pylre mor væk
Jeg ville ikke opfatte det som en stor udfordring - kender mange eksempler på børn, som hurtigt har tilegnet sig et nyt sprog blot ved at blive kastet ind i det. Og ofte er det lettere i en tidlig alder, fordi mindre børn er mere umiddelbare, inviterer hinanden ind i leg osv.
Derimod ville jeg ikke tale med børnene om det, før planerne er endeligt lagt, og I kender tidspunktet for flytningen. Hvis det for indeværende er så løse planer, at I faktisk kunne overveje at udskyde det 10+ år af hensyn til skolegang, ville jeg slet ikke bringe det på bane over for dem endnu og ikke begynde at “varme dem op” med sprogtræning.
Anmeld
Citér