Gode ideer søges

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

31. marts 2024

Mor og meget mere

Profilbillede for Mor og meget mere
IenFart skriver:

Det med at synge kan virkelig falde ud til begge sider. Men jeg tror chancen for success vokser markant hvis du finder en musiker som også kan synge for. Fællessang bliver så meget bedre, når der er en til stede som kender sangene og har noget gennemslagskraft. Muligvis 45 minutter er til den lange side, hvis der er folk til stede som ikke er glade for sang.

Opgaveløb synes jeg lyder som en rigtig fin idé, især hvis det er umiddelbar nærhed så de evt gangbesværede også kan være med.



Vi er flere, som i den grad har evnerne til at “styre slaget” og synge både for og synge igennem, så dét er der styr på  

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

31. marts 2024

Mor og meget mere

Profilbillede for Mor og meget mere
Minime2018 skriver:

Hvad med havefest a’la festival. Sådan lidt Skanderborg festival det år I blev gift. Gæsterne får festivalarmbånd, der er slå søm i træblok og lignende spil, spille de hits der blev spillet dengang, folk klæder sig i festival outfit. Food truck.. mm. Prøv at Google konceptet der er mange fede ideer. 



God ide - og træblokken til at slå søm i har vi allerede på lærerværelset, hvor festen holdes. Vi bor meget tæt på Skanderborg og føler lidt medejerskab over festivallen, så det er ret oplagt, faktisk. Jeg tror dog, vi bruger året, hvor vi mødte hinanden, som “tema-år”. Vi blev først gift, da vi havde fået vores tre børn, og vi fulgte virkelig ikke meget med i musikken i de år, de var små, hvorimod årene uden børn står for os begge som vores “egentlige” ungdom med fest og musik. 

Anmeld Citér

31. marts 2024

Mor og meget mere

Profilbillede for Mor og meget mere
Dutelidut skriver:

I min familie er der mange, der rigtig gerne vil synge.

Jeg har flere gange været med til, at sangene var en del af en tale - enten til eller fra hovedpersonerne. Og så sange, der enten har været brugt til at præsentere grupper i festen. Fx

Kolleger (også en lærer): Sensommervise, fordi det er en rigtig skolesang

Børnene: De smukke unge mennesker

Egne børn: Fuld af nattens stjerner

Osv.

Eller dele af et levet liv til en rund fødselsdag

Til et sølvbryllup kunne det jo være noget med din mands og dit forhold

Fx: At mødes og være forelsket - Du kom med alt hvad der var dig

At få børn, der vokser op: Fuld af nattens stjerner

Hvad der nu ellers har været i jeres liv af gode og mindre gode ting - eller sange, der repræsenterer jer som par… 

Og må jeg så for øvrigt foreslå Fortabt er jeg stadig - skulle du ikke kende den.

Det giver en god ramme, synes jeg. Og så bliver det måske også lidt meningsfuldt for dem, der ikke er vilde med at synge. De kan fokusere på indholdet i teksten og hvad den siger om jer.

I min familie er det også nogle gange bare ønskekoncert ud På de små timer. Genialt synes jeg.



“Forelskelsessang” og “Fortabt er jeg stadig” er allerede på min top 5 over uundværlige fællessange Og så sang vi “Septembers himmel er så blå” til vores bryllup, så den må også med. 
Fin idé at koble sangene på noget tematisk. Jeg må finde på logiske argumenter for at bruge “Frit Land” og “Skipper Klements Morgensang”, som også er obligatoriske efter min smag. 

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.