Less is more skriver:
Jeg er helt overrasket over, at det sker, men om nogle måneder fylder jeg 50 år.
Det er- eller det har jeg været ret afklaret med, men.....der er godt nok lidt rigeligt af mine jævnaldrende og ungdomsvenner, der enten er døde eller har fået sygdomme på livet, jeg gerne vil undgå.
Dette, da jeg blev far som 42'årig og gerne vil være der for min dreng så længe som muligt 
I går var jeg hos min læge, og i modsætning til, hvad jeg troede, kan man/jeg ikke gå til et årligt tjek for at undersøge, om man skulle have fået kræft.
Jeg ryger ikke.
Selvmedicinerer ikke - fx alkohol.
Vejer 15 kg for meget, som jeg taber løbende ved styrketræning, "trappegang" og gåture i naturen - faktisk hver dag.
Jeg spiser meget fed fisk og har efterhånden fået lidt ro i hovedet.
Jeg faster og drikker vand, og bestræber mig på - ikke at spise for meget, men....det gjorde mine venner sgu også 
Er der mon nogen af jer, der har noget, I synes, der kunne være godt at vide for en mand, der nærmer sig risikoalderen?
Tak for svar
Jeg syntes modsat et andet svar til dig, ikke at du lyder som en der er i en midtvejskrise - det lyder mere på mig som om, at du måske er blevet opmærksom på dig selv.
Min mand er et par år yngre end dig, men vejer også lidt for meget, og det er netop en af de ting der skal ændre i det nye år (jeg skal i øvrigt også tabe mig, så vi er fælles om det), og det skal ændres både for den fysiske gevinst = færre knæsmerter og måske kan man forblive mobil og i god form længere og den mentale gevinst i at vide at man har behandlet sin krop godt.
Vi har også oplevet dødsfald og sygdom blandt venner og familie, nogle ældre og nogle på vores egen alder - og hver gang uden undtagelse, kommer der sådan en følelse af, at vi virkelig skal huske at værdsætte hinanden imens vi kan, samtidig med en frygt for at dø "for tidligt" - er der nogen kur for det, det tror jeg ikke. Og måske er det meget godt? Forstået på den måde, at imens man kan gøre hvad man kan for at holde sig fysisk og mentalt rask, så er der bare sygdomme, som man ikke kan gøre noget ved, hvis lynet rammer - men man kan måske gøre noget for, at man i så fald bedre kan komme igennem et hårdt sygdomsforløb.?
Jeg tror den vigtigste læring, må være at man netop ikke går i panik - men tager gode og overvejet beslutninger, prøver at holde sig i form, og sidste men nok det allervigtigste: Nyder livet
, for det er trods alt kun til låns.