Faste udgifter til ejerbolig

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

1. august 2023

Anonym trådstarter

Anonym skriver:

Vi har givet 2,45 for vores hus. Vi har lån med fast rente (3,5%) og vi havde et overskud på omkring 200.000 ved salg af vores gamle hus, som blev lagt som udbetaling til det nye. Vores hus er fra 00’erne, har fjernvarme og ventilation. 

Vi har udbetalt omkring 43000 til sammen.

Hver tredje måned betaler vi omkring 30.000 til kreditforeningen. Vi betaler cirka 2500 til banklånet hver måned. 

I vil kunne finde noget info om faste ejerudgifter på de huse I kigger på, da det kan variere en del.

I kan også gå i banken og få en snak om, hvor meget I kan købe hus for. Så er en evt. boligjagt måske nemmere og man slipper for at blive skuffet



Det er netop en snak om hvor meget vi kan låne, vi skal have snart  

jeg prøver bare lige at sammenligne lidt med vores nuværende udgifter og rådighedsbeløb vi har 4 børn tilsammen og et rådighedsbeløb på 22600 ved boligudgifter på 14900. Det er ikke helt off tænker jeg. 

(rådighedsbeløbet er self. Efter alle faste udgifter og ikke kun boligudgifter) 

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.