Sidder herhjemme med en syg tumling på anden dagen, benytter en omsorgsdag efter aftale med min leder, og jeg er enig. Det er jo ikke realistisk. Hvem skulle det være?
De vil gerne vi ikke skal være for gamle, når vi får børn. Men så er manges forældre stadig på arbejdsmarkedet. Min mands og mine forældre arbejder stadig, de kan ikke bare komme og passe.
Lige nu florererer der meget omgangssyge. Vi har haft det af flere runder. Der er da ikke nogen, der vil komme og passe børn, der har omgangssyge, det er jo for SINDSSYGT smittende. Ja, og her skal de jo helst blive hjemme et par dage efter symptomerne er ophørt.
Jeg er PPR-psykolog, min mand er leder. Vi er ret gode til at fordele ligeligt. Men det er så stressende. Jeg har måtte aflyse fire møder denne uge, ligesom jeg har mistet de timer, hvor jeg skulle skrive en PPV. Dem skal jeg nu klemme ind i en kalender, der i forvejen er alt for fyldt, fordi der er for få ressourcer i PPR målt ift de mennesker, der har brug for PPR-bistand.
Jeg kæmper for at komme igennem denne årstid, hvor der har været for sygt meget ekstra sygdom ift alle andre år. Alligevel er det som om, at det ikke er godt nok for mange, der ser det udefra..
Anmeld
Citér