Fortæller om pædagogen

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

1.889 visninger
6 svar
5 synes godt om

Du kan svare anonymt i tråden
3. juni 2022

Anonym trådstarter

Hej. Jeg står her i vildrede, jeg ved hverken hvad jeg skal tænke, føle eller tro om den jer situation, jeg er bare dybt ulykkelig. 

For et par uger siden, hentede jeg min 3 årige datter i børnehaven, og hele hendes ble område var næsten hudløst, hun var ikke blevet skiftet i tide og de havde ikke fået lov til at tørre hende, da det naturligvis gjorde sindssygt ondt. Jeg kom imens en kvindelig pædagog skiftede hende. På vej hjem fortæller min datter at pædagog M(dreng under uddannelse) havde kradset hende i numsen, slog det lidt hen med, at hun var rød og det nok havde gjort ondt. 

da jeg skiftede hende i foregårs pillede hun sig så i numsen imens, det snakkede vi lige lidt om. Ud af det blå fortæller hun så igen, at M har kradset hende i numsen. Hun ændre det så til at han har “stikket” hende i numsen og prøver at at demonstrere det. Og jeg kan godt mærke at det løber mig lidt koldt ned at ryggen og forsøger så vidt muligt at spørge forsigtigt ind til det. 

Hun lå allerede der og kløede sig inde i numsen, men så demonstrer hun så de her stik her, hun nævner. Spurgte hende så om hvad hun så gjorde, for at se om hun blev ked af det. Hun siger og demonstrer på min arm, at hun blev sur og kradsede ham med begge hænder, hun siger at hun ikke vil have at han skifter hende. Hun er i forvejen en poge der meget gerne selv vil vælge, og er meget bestemt omkring det, hvilke voksne der må hvad, sådan har hun altid været. Bagefter skifter hun så fuldstændig boldgade til hun synes han er sjov, at han bare havde prikket hende på balden, og faktisk ikke havde gjort noget. 

 

jeg valgte så i morges at snakke med en af de andre pædagoger, for synes jeg er nødt til at reagere på det, uanset hvad. Ledelsen ringer så til mig efter ar have snakket med dagvagten, at de laver en underretning da de tager det meget alvorligt - naturligvis. 

og nu sidder jeg her i den her venteposition. Hvad kommer der til at ske nu? Med kommunen? Er det bare en serviet hun syntes kradsede, eller har han rent faktisk gjort hende noget. Jeg har virkeligt ikke lyst til at beskylde nogle for noget, men er også bare nødt til at finde ud af, hvad det er min datter fortæller mig. 

er der nogle der har oplevet noget lignende? Hvad sker der til det møde her, jeg venter på? Hvis de vurderer der ikke er noget, så smadre jeg en ung mands uddannelse, eller også er min datter blevet udsat for et overgreb. Jeg er fuldstændigt i vildrede. Siger børn sådan noget her, uden der er noget?

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

3. juni 2022

Unicorn1

Profilbillede for Unicorn1

Ved desværre ikke, hvad der skal ske, men ville lige give et kæmpe kram og så håbe, at I kommer til bunds i sagen, og håber inderligt, at din datter ikke har været udsat for noget

Anmeld Citér

3. juni 2022

Kastanje

Jeg vil blot sige, at de institutioner jeg kender til er skifteområdet så åbent og synligt, at det stort set er umuligt at begå overgreb.

Håber det blot er en misforståelse

Anmeld Citér

3. juni 2022

Soonmom

Hvordan er pusleområdet indrettet?

For som en anden siger, er der de færreste institutioner det ville kunne lade sig gøre i medmindre man virkelig har is i maven, der er ikke nogen dør i nogle af de institutioner jeg har arbejdet i og netop gjort så åbent for at situationerne skulle kunne undgås (både overgreb eller misforståelser fra noget børnene siger)

Spurgte du hende hvor henne det skulle have forgået? Bortset fra det ville jeg ikke spørge så meget mere ind, af frygt for at påvirke, men overlade det til en professionel, for går ud fra at hun skal snakke med nogen.

Anmeld Citér

4. juni 2022

Anonym

En af mine børn kom engang med en lignende historie, men han rettede det selv senere til at pædagogen tørrede ham for hårdt og at han hellere vil have en anden pædagog til at tørrer  det skal siges at han havde haft forstoppelse og sikkert havde ondt pga det

Det har sikkert gjort modbydeligt ondt på dit barn og jeg håber at hun bare overdriver det lidt  det er sku svært at være forældre nogen gange og Vide hvad man skal gøre

Anmeld Citér

4. juni 2022

mor:)

Profilbillede for mor:)
pain is temporary. Quiting lasts forever.

Ja børn kan godt sige noget som for os kan være svært at forstå da man ofte skal have konteksten med. 
lidt ligesom hvis gurli løber ind i Gustav og gurli så fortæller at Gustav har slået hende. Det er egentlig ikke det der er sket, men gurli syntes det gjorde ondt. 
jeg tænker hvis hun har været helt rød så har det sikkert gjort ondt at blive tørret. Og måske er han ikke så erfaren og har ikke været ekstra forsigtig, som man vil være når numsen er blevet helt rød. 
Men jeg ville ikke spørge mere ind til det, da der nemt kan dannes en historie hos hende som måske slet ikke er sket. 
nu tænker jeg at der kommer nogen og snakker med hende og ud fra det vurderer de nok hvorvidt der skal ske mere.

håber at der intet har været sket og det blot er en misforståelse☺️

Anmeld Citér

4. juni 2022

Anonym

Er din datter behandlet for evt orm.? Tænker den kløe kan stamme derfra. Min datter havde orm og hun beskrev at det stak inde i numsen.

Hvis ikke er skiftet rettidigt og skal vaskes han dette give samme oplevelse for de bliver så utroligt sensitiv ved afvask og skift.

Håber selvfølgelig på en misforståelse og at der findes. En grund. Man kan jo desværre være det er ham der har måttet vaske hende grundigt da der ingen andre har været og derfor " hænger" det på ham. 

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.