Jeg ved godt, at denne tråd meget ligner en anden, der er på forsiden lige nu, men havde brug for at dele mine tanker og følelser og få jeres råd.
Jeg er mor til fire. Min mand og jeg ønsker ikke flere børn, jeg er på barsel med den yngste. Jeg er typen, der nærmest bare skal se på min mand, så er jeg gravid. Jeg er klar over, at mange ville give alt for den luksus, men det er også noget bøvl ind i mellem.
Min mand blev steriliseret for nylig. Derpå følger en periode, hvor man skal bruge beskyttelse, indtil der er gået fire måneder og mindst 40 udløsninger, så man ligesom kan tømme de levende svømmere ud. Den periode er vi i.
For lidt tid siden havde vi så sex med kondom. Det var anden gang den dag, og da min mand trak sig ud så vi til vores store rædsel, at kondonet var faldet af, og da vi ledte fandt vi det ved siden af os i sengen, så det var faldet af, inden han kom. Så han kom i mig uden beskyttelse.
Hvordan kan man ikke opdage det, tænker u måske? Jeg tror I kampens hede bare ikke vi registrerede det. Og før nogen går dén retning har ingen af os fjernet det med vilje, altså hænderne var slet ikke nede i det område.
Vi købte straks en fortrydelsespille, som jeg tog et par timer efter samlejet.
Men nu tror jeg, at jeg alligevel er blevet gravid. I alle fire graviditeter har det Allerførste symptom omkring testdag været, at jeg fik voldsomme smertejag i ligamenterne, når jeg pludselig vendte mig eller rejste mig. Jeg har aldrig oplevet det, når jeg ikke var gravid. Og de seneste dage har jeg mærket de forbistrede jag igen. Jeg er på CD 28, og skal selvfølgelig teste.
Man skal ikke tage sorgerne på forskud, men tankerne vælter rundt. Jeg har lyst til at græde ved tanken om abort. Vores lille baby, som jeg har hjemme var en upser pga præventionssvigt, men vi valgte at beholde hende. Derfor ser jeg ikke andet end hendes vidunderlige lille ansigt, og tanken om at fjerne hende, når jeg forestiller mig abort af endnu en upser.
Men vi kan ikke få en mere
- vi har ikke råd
- vi har ikke plads
- vi har ikke nok tid I døgnet
- vi har ikk nok overskud
- vi ville ikke kunne give alle vores børn den tid og opmærksomhed, de fortjener og har brug for
Jeg er alligevel bare forkvalmet og har det rædsom ved tanken om at skulle abortere. I må virkelig ikke tage det her ilde op, for jeg er 100% pro fri abort, og jeg tror grundlæggende på, at et foster på det stadie er netop det: et foster. Ikke et barn. Så hvorfor føler jeg, at jeg myrder mit eget barn, hvis jeg får en abort?
Jeg håber selvfølgelig, at jeg ikke er gravid, men jeg er bange, knust og ked..