Børne unge ydelse - modregning

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

1.188 visninger
4 svar
0 synes godt om

Du kan svare anonymt i tråden
8. marts 2022

Anonym trådstarter

Hej!

Skal lige høre om der er nogle kloge mennesker herinde!

jeg har en søn på 4, og til april føder jeg en pige. Sagen er den at jeg er bagud i betalingen til min søns børnehave, og derfor modregner de som oftest noget i børne unge ydelsen til ham, hvilket er helt fair.

mit spørgsmål lyder så på, om der også kan blive modregnet i ydelsen til mit andet barn, selvom det ikke er der jeg skylder for institution? 
er der nogen der ved det?

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

8. marts 2022

numsefisk

Profilbillede for numsefisk

Ja det kan det. 
men hvis du er sammen med far får han halvdelen og modregnes ikk 

http://miniministeren.blogspot.com/

Anmeld Citér

8. marts 2022

Anonym

Det er jeg ret sikker på de godt kan, da det er en gæld du har og de derfor kan modregne I de ydelser du får. 

Anmeld Citér

8. marts 2022

Minime2018

Profilbillede for Minime2018

Du har nok dine årsager og det er også hårde tider ift faste udgifter til el/gas. Men Det kan være du skal kigge lidt på hvorfor du er bagud med regninger. Der findes flere typer gratis rådgivning hvis man har svært ved at finde ud af det med økonomien. De kan også hjælpe med at lægge realistiske budgetter og rydde op i udgifterne. 

Anmeld Citér

8. marts 2022

Anonym

Det kan der godt. Jeg har også i en periode været bagud med betalingen til min datters vuggestue, og der er der også blevet modregnet i ydelsen til min store søn som slet ikke går i institution eller sfo

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.