Vi har noget rigtig bøvl med min søns døgnrytme. Han er lige fyldt fire.
Problemet er, at når han kommer hjem fra børnehave, er han fuldstændig segnefærdig af træthed, og det er altså ikke fordi, at han er der mange timer. Det ender meget ofte med, at han falder i søvn om eftermiddagen, hvilket så gør aftenputningen til et værre cirkus.
Det er som om vi har få muligheder her:
- lade ham ligge og sove kl 16, med det resultat han slet ikke kan sove om aftenen. Han sover timevis, hvis vi ikke vækker
- vække ham, lige så snart vi opdager det (af og til går han på værelset selv og leger og falder så i søvn), hvilket giver en småsur og pylret dreng
- holde ham vågen, resulterer i dårligt humør og sammenbrud.
Vi oplever han er så træt efter børnehave, at han mangler energi til at spise aftensmad, og det eneste han har overskud til er skærmtid. Vi kan prøve herfra og til jul med hyggelige afslappende aktiviteter, men han vil ikke.
Alt det her bøvl skaber så en dårlig rytme, hvor han ofte står op kl 5 om morgenen, det hjælper jo ikke. Men selv hvis han sover til kl 6-7 stykker er det det samme om eftermiddagen. Det er bedre i weekenderne.
Vi har prøvet at putte ham tidligere, men det gør ikke rigtig forskel. Hvad pokker skal vi stille op? Han vil jo ikke sove i børnehaven, da han hellere vil lege..
Anmeld
Citér