Dutelidut skriver:
Jeg tænker virkelig, det er for tidligt at overveje at skifte skole. I vil jo opleve, hvis I skifter nu, at han kommer et nyt sted hen, hvor de andre har et forspring på det sociale, og han vil stå i samme situation uden relationer til de andre i en periode.
Til gengæld synes jeg ikke, det er spor for meget at tage fat i læreren. De kender ham jo ikke fra tidligere, og har ikke set den ændring, som I har observeret. Så sig det endelig igen, hvis det ikke ændrer sig snart. Det behøver overhovedet ikke være anklagende. Jeg er selv lærer, og jeg bliver da kun glad, hvis forældre (på en respektfuld måde selvfølgelig) gør opmærksom på noget, jeg ikke har været opmærksom på i forhold til elevernes trivsel 
Tak for dit input 
Inden han startede på skolen var vi til samtale hos klasselæreren, da hun ønskede at høre lidt om ham. Der fortalte vi hende nemlig at han var en udadvendt dreng der havde det.nemt ved at få venner. Så jeg er sikker på at hun selv ikke kan genkende ham ud fra vores fortælling.
Men jeg tager fat i hende og snakker med hende om det.
Anmeld
Citér