Anonym skriver:
Men er det overhovedet muligt at finde en ordning hvor jeg også ser min søn hvis faderen har bopæls adressen? Det ville være noget rod med 7/7 da min søn jo ikke kan være skrevet op til to institutioner. Puha den er svær.
En ordning, hvor du kan se sin søn? Nu er det nok størstedelen af kvinder, der besidder bopælen på deres børn, men fædrene ser jo stadig deres børn.
Nu ved jeg ikke, hvor langt væk, det drejer sig om, men det som de fleste nok bruger og som er bedste løsning, er, at du så har ham hver 2. weekend. Hvis du ikke kan have ham i hverdagen, da han skal bo nær sin skole, så kan du jo kun have weekender. Og eftersom far nok også ønsker lidt weekender med jeres søn, kunne i dele hver 2. gang. Men det ER ikke meget at se sine børn.
Jeg har selv mine børn størstedelen af tiden, hvor far har dem hver 2 weekend. Vi bor lige ved siden af hinanden, og alligevel er det det, som fungerer bedst. Jeg havde ikke kunne leve med kun at se dem hver 2 weekend selv, men så er det også heldigt, at fars job ikke kan lade ham have dem i hverdagene. Men vi har så en aftale om, at han kan få dem efter aftale, hvis der skulle være tid og lyst. Man kan altid lave sådan små aftaler i samværsordningen. Og når det kommer til ferier, så har jeg dem som regel, fordi far ikke holder ferie- altså helligdage. Hvad angår jul/nytår har han fri og der skiftes vi. Så jeg er meget fleksibel, så han kan få dem, når han kan have dem.
Anmeld
Citér