Godmorgen.
Håber i kan hjælpe og give mig råd som jeg virkelig har brug for!
Mine børn vågner i dag kl.05.
Og min søn på 8 år er død træt, han skynder sig at tage tøj på, han driller lillesøster, han stopper ikke når der bliver sagt stop.
min datter på 2 ligger og ser tegnefilm på tlf og slapper af
Jeg siger så at enden skal han ligge sig ned at sove, se noget tv eller noget på tlf eller finde noget stille og roligt at lege med, da det er meget tidligt og weekend.
Han vil ingen af delene.
Det ender så ud i at min søn snakker sådan her til mig, i den rækkefølge og jeg har skrevet det hele ned Her:
“Fucking lorte mor”
“Fucking dumme kælling”
“Jeg ville ønske du var død”
“Jeg ville ønske du ikke var min mor”
“Jeg ville ønske du var død da du blev født”
“Jeg hader dig”
“Kæmpe store lorte løgner”
“Lille irriterende lorte lillesøster”
Han sparker til mig
“Nu gider jeg ikke at høre på den fucking kælling mere”
“Tarvelig lorte mor”
Da han sagde “fucking dumme kælling” røg jeg op og tog fat i armen på ham og sagde med vred stemme “sådan taler man ikke og sådan skal du ikke tale til mig” ellers har jeg intet sagt. For jeg ved faktisk ikke hvad jeg skal gøre.
Hvordan skal jeg forholde mig? Hvad ville du havde gjort i dette tilfælde?
Han skulle have været i Tivoli med en fra familien i dag og jeg har aflyst det. Da jeg synes der skal være en konsekvens ved den opførsel, og er jo så itvivl om at aflyse Tivoli er dumt, men nu har jeg gjort det.
Bukker og takke for hvis nogle vil hjælpe!!!
Mange kram!