Mine to ældste var og er stort set aldrig syge - det med historien om vuggestue og børnehave og barn syg konstant var ikke noget jeg kendte til.
Men så kom lillebror og indtil han var tre år, så var han syg med feber cirka hver 14 dage - fx kunne vi ikke få ham MFR vaccineret før han var næsten 3, for enten havde han feber eller havde lige haft.
Så blev han 3 år, kom i børnehave og så blev han som sine søskende - stort set aldrig syg, så jeg gik fra en af dem der var hjemme med barn syg ofte til en, der måske har 1-2 barn sygedage om året og nogle år 0 trods 3 børn.
Jeg håber det holder, nu er de så store 10, 12 og 17 og ja egentlig er far og jeg selv samme type. Kan gå og skrante, men bliver ikke syge nok til at blive hjemme 
Anmeld
Citér