Du har som udgangspunkt ret, men Din veninde har dog ret i den forstand, at hvis profesionelle voksne omkring barnet har en begrundet mistanke om, at et barn bliver slået eller misbrugt hjemme, så kan man som udgangspunkt ikke bare sende barnet hjem til forældrene igen, men skal bede kommunen lave en akut anbringelse. Denne er midlertidig indtil forholdene er nærmere undersøgt.
Hvis nu lille Ole fortæller læreren, at far slår og lille Ole ellers er et glad og veltilpas barn og forældresamarbejdet fungerer, så vil læreren typisk lave en underretning, som fører til et møde hvor kommunen vurderer, om der skal sættes gang i yderligere undersøgelser.
Men hvis lille Ole fortæller at far slår og fx fremviser de blå mærker og agerer på en måde, som gør at alarmklokkerne ringer, så kan man jo ikke bare sende ham hjem til forældrene igen. I denne situation kan barnet blive hentet af sagsbehandler og politi (hvis det er nødvendigt) og blive akut anbragt. Dette vil dog kun være midlertidigt.
Anmeld
Citér