Der er vel reelt to betragtninger du kan vælge.
1 Du kan være glad og beæret over, at du trods alt betyder så meget for din kusine, at du trods jeres sporadiske kontakt skal med til deres helt særlige dag.
2 Du kan være skuffet over, at din mand ikke er inviteret med.
Jeg ved, hvilken vinkel jeg ville vælge, og så ville jeg få en helt fantastisk dag. Der er rigtig mange aspekter, som jeg ikke tror, at du er bekendt med.
- Kender du hele gæstelisten og ved, at alle øvrige gæster er inviteret med?
- Ved du, om der var plads til flere gæster?
- Ved du, om der var økonomi til flere gæster? Måske var valget at invitere 4 kusiner med i stedet for to kusiner med deres mænd.
Kan man tillade sig at blive skuffet over, at man ikke har indflydelse på gæstelisten til en fest, som man ikke holder. Det kan godt være, at Emma Gad ville have inviteret i par, men Emma Gad ville bestemt også misbillige, at man tog kontakt til de inviterende og bad om at tage en ekstra gæst med, eller bad om at få en med ved afbud.
Til vores bryllup inviterede vi alle i par, men ikke alle har samme mulighed eller prioriterer på samme måde. Og hvor ville det være kedeligt, hvis vi alle gjorde alt ens.
Anmeld
Citér