Anonym skriver:
Der skal ikke gå debat i den. Men jo det er tilladt. På forsvarlig vis
Helt så ligetil er det nu ikke. Det er korrekt, at der findes en lovgivning, der giver mulighed for at skyde katte, men som der står i dit citat, så skal ejeren først underrettes om, at man har tænkt sig at skyde dyret, hvis det strejfer på ens matrikel. Kan ejeren ikke findes, skal der indrykkes en general notits i en avis eller lignende.
Jeg ved ikke, om det også var dig der tidligere i tråden skrev, at man må skyde dyr, når der er fare for skade, men en ridse på en barnevogn er ikke en skade, der giver lov til at skyde dyret. Jf. ulvedebatten lige nu, har det flere gange været oppe, at de kun må skydes, hvis de angriber mennesker eller husdyr, men de må ikke skydes, fordi de f.eks. ødelægger noget af hegnet ind til en fårefold. En ridse på en barnevogn må vist siges at være noget mindre skade.
En anden lovgivning gør det så også ulovligt at skyde en kat i en villahave, da der findes lovgivning for, hvor tæt på beboelse man må skyde, og det udelukker skud i næsten alle haver.
Anmeld
Citér