Min søn gad på ingen møde toilet og potte.. men så kom han i børnehave og der fulgte han rutinerne hvilke bland andet var at alle skulle tisse af inden mad. Også dem med ble! Og det gjorde han uden bøvl. Der gik lidt tid inden han også ville derhjemme, men det kom. Jeg tænkte dengang at vi var dårlige forældre når det endte med at blive bhv der afvendte ham! Men vi havde i prøvet! Uden held. For ham skulle der noget andet til. Nemlig at se de andre børn gøre præcis det samme som ham. Så var der ikke noget pres.
min datter.. vi havde en god periode med potten da hun var 2,5.. men så mistede hun interessen og afviste komplet. Indtil en dag i december, 1,5 uge før hun fyldte 3, så kom hun og sagde "mor jeg skal tisse" og jeg blev helt mærkelig, men hjalp hende af med tøjet og så gik hun på toilet og gjorde hvad hun skulle, helt selv.. bum! Og af kom bleen. Vi har haft 4 uheld efter. That's it! Hun har ovenikøbet også smidt den om natten! Det gjorde storebror først da han var 5,5 og han har stadig uheld af og til.
det er altså ikke unormalt at de ikke kan/vil, iLife pludselig, så kommer det. Min erfaring er, vent på de selv giver klart tegn! Som fx at komme og sige de skal tisse.
mht tøj. Min datter er nu 3år og 1mdr. I denne uge, har hun lært at tage tøj på selv (med lidt hjælp til blusen, og strømper klarer mor stadig). For 14dage siden trode jeg der ville gå måneder! Jeg har været tålmodig og ladet hende prøve når vi havde tid om aftnen ved nattøj fx, men det er ikke lykkedes. Men igen. Pludselig så kunne jeg bare glemme at give hende bukser på! Hun ville selv! Og gjorde det. Tålmodighed ❤️ Og! Dit barn er overhovedet ikke langsomt
Anmeld
Citér