Hej! Ved du om traumer kan ændre på ens personlighed?
Min mor har altid været helt vildt højdeskræk. Så højdeskræk at hun knap kunne komme op i en køjeseng uden at græde- altså virkelig højdeskræk.
Hun har for ikke så længe siden så været meget alvorligt syg, så syg så vi ikke vidste om hun ville overleve.
Nu er hun så kommet ud på den anden side og hendes højdeskræk er på mærkværdigvis fuldstændig forsvundet. Uanset hvor højt hun kommer op kan hun ikke mærke det mindste. Synes virkelig det er underligt. Kan sådan et traume godt ændre en på den måde? Og hvorfor sker det? ??????
Gittes svar
Hej A-1995,
Ja, traumer kan i høj grad ændre på ens personlighed. Men man kan ikke helt kalde det et traume at blive syg, heller ikke selvom man bliver så syg, at man ikke ved om man vil overleve. Nu nævner historien ikke noget om hvilken sygdom, der var tale om, men generelt vil man ikke tale om traume i den forbindelse. Men never mind.
Kan man forestille sig at en del af din mors angst for højder har været bundet optil en eksistentiel angst eller en angst for at dø, og at selve processen med hendes sygdom, hvor hun stod på en kant af ikke at overleve efterfølgende har gjort, at den angst har sluppet taget i hende?
Ja, det kan man faktisk godt forestille sig. Det er nemlig sådan, at når man bliver udsat for det, som man er allermest bange for og får en oplevelse af, at der ikke sker noget ved det, har angsten det med at mindskes eller elimineres. Det bruger man aktivt i mange former for behandling af angst, det kaldes eksponering. Når man får sin angst eksponeret, kan den mindskes. Det er derfor, at det nogle gange kan være klogere at gøre det, man er bange for, end at undgå at gøre det, fordi selve undgåelsen faktisk kan være med til at øge angsten.
Man kan også forestille dig, at selve det at stå på overlevelsens rand måske får perspektiveret noget i hendes liv, som får hende til at gøre flere ting, som hun ellers har været ved at gå i panik over, og at hun dermed øger sin kapacitet for højder. Måske er hun blevet tilstrækkeligt træt af de livsbegrænsninger det kan give at være højdeskræk, og har bestemt sig for at hun vil nå at se tingene fra oven også i dette liv. Efterhånden som hun bevæger sig i højder og oplever at det ikke er farligt vil hun jo tilegne sig nye erfaringer og hendes krop vil langsomt i mindre grad reagere med at gå i panik.
Mange former for angst er ikke som sådan knyttet til personligheden og sandsynligvis har din mor ikke ændret personlighed som sådan, men er stadig den samme person, nu bare uden højdeskræk. Tillykke med det! Det er da pragtfuldt.
Venlig hilsen,
Gitte
Gitte modtager enkeltpersoner og par i terapi, ligesom hun afholder mindfulnessgrupper, udviklingsgrupper, samt weekend workshops for par. Hun er forfatter til bogen "Grib kærligheden"
Se Gittes hjemmesider: www.gittesander.dk og www.gribkærligheden.dk