Spare på indkøb til baby

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

31. december 2016

anonym12

Meld dig ind i rotationsgrupper på facebook, der kan man tit få rigtig meget fint i de små størrelser og af og til også ting, såsom en tremmeseng og lignende.

 

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

31. december 2016

lineog4

Det bedste råd er helt klart: køb ikke før du behov. Da jeg fik min den første var pengene også små, vi havde før hun blev født købt en brugt barnevogn, vi havde monteret en plade på vores kommode og købt en puslepude. Vi havde lånt en babyseng (mellemting mellem vugge og tremmeseng) og så havde vi sat nogle hylder op. Der var intet værelse til hende både fordi der ikke var er ekstra værelse hvor vi boede men også fordi det var unødvendigt. Nå ja og så havde eg hentet alle gratis pakker, købt 10 stofbleer (og fik aldrig brug for flere) og jeg havde strikket et uld tæppe, min mor havde strikket 1 langærmet og 2 kortærmede bluser. Jeg havde købt en enkel lille flyver/fleecedragt og så havde jeg strikket en djævlehue og luffer. Min mor gav en dyne og er sæt sengetøj og så syede jeg er sæt mere. Jeg købte en ammepude på udsalg i januar og var sindsyg glad for den alm gravid, glad da jeg skulle amme og den var fanatisk da hun lige havde lært at sidde så det var en af de ting jeg ikke ville undvære. Pusletasken syede et selv men man kan jo bruge en hvilken som helst taske. Det var det. Vi havde brugt max 3000 kr på ALT. 

Vi kendte ikke kønnet så jeg havde været nede og pege i HM på det tøj jeg gerne ville have hvis det blev enten en pige eller en dreng (det er så lang tid siden så der i byen "kun" var HM og name it mes børnetøj og name it var det dyre 

Vi kom til at mangle bodystockings - det gav folk sjovt nok ikke i gave, men ellers fik jeg i gave så jeg dårligt behøvede at købe noget de første 4 måneder plus jeg som dig havde termin i april og der var en sindsyg varm sommer så hun havde stort set kun bodystockings på til hun var 4-5 mnd. 

Derudover kunne vi godt have købt et badekar for det havde vi behov for. Meget hurtigt købte jeg også et legestativ i træ (fik der smukkeste tæppe til gulvet i barselsgave). Jeg købte også hurtigt en bæredims fordi min datter ikke var glad for sin barnevogn, men igen det afhænger jo af børnene så vent - min ene søn nægtede bæredimser og elskede sin barnevogn

'

Fx en flaske og erstatning er jo helt åndssvagt at bruge penge på, forretninger er efterhånden åben 25 timer alle 7 dage så det skal man nok finde hvis det er. 30 stofbleer, ja nogle får brug for det og andre gør ikke, mængden af tøj afhænger af hvor meget man kan vaske, hvor meget man forbi gave osv. Så vent se hvad I får brug for....

Anmeld Citér

31. december 2016

libramarie12

Profilbillede for libramarie12

jeg vil også sige. at købe af tøj skal du så vit det mudligt vente med. for de vosker så hurtigt ud af det også kommer du ikke til at side tilbage med tøj i slet ikke har brugt. 

det jeg gør var fx når vores datter var i str. 60 og skulle op til 68 så købt jeg dem fra h og M på tilbudet sådan spaet jeg en del også viste jeg hvad jeg kunne lide at give hende på... jeg havde fx ikke mere en 1 - 2 kjoler par str. for det var bare ikke noget hun kunne rør sig 

købe jeres barnevogn brugt..(altså næsten ny) jeg fik den mærke og masser af de ting jeg vil ha til 3000kr hvis jeg skulle ha købt dem i babysam skulle jeg have givet 20.000kr for dem..

Emmaljunga Big Star surprimebarnevogn med lift, pusletaske, myggenet, sele og regnslag.  Det hele er i rigtig fin stand! 

mine vennider har gjort det samme som nu er gravide 2 af dem 

der er masser af grupper på facebook der sælger sådan noget fx den her er den bedste af dem synes jeg : 

Baby-børne ting til salg i nordjylland

Baby/børne ting til salg på Fyn

jeg købt vores trammeseng for en 50 kr hvid og lækker 

 

 

Anmeld Citér

31. december 2016

libramarie12

Profilbillede for libramarie12
Anonym skriver:

Vi venter vores første barn til april, og vi glæder os. MEN nu er min kæreste blevet fyret, og vi har slet ikke nær så mange penge om måneden, da jeg er på SU. 

Jeg er så småt begyndt at finde ting til baby, men er nu nødt til at gøre det væsentlig billiger, end jeg først havde planlagt. 

Så jeg vil gerne høre jer, hvordan vi gør det billigst muligt? Hvad er strengt nødvendigt, og hvad er luksus? Hvor er der penge at spare?



når ja vi købt også en trip trap stol med det hele for 600 kr som var næsten nu i sort 

Anmeld Citér

2. januar 2017

Anonym trådstarter

1000 tak for jeres svar. Det  er helt sikkert noget, jeg vil tænke over. 

Jeg vil følge jeres råd og købe så meget af tøj og udstyr hen af vejen i stedet for nu med det samme.

Hvad SKAL man have til at starte med? Så vil jeg starte med at prøve at skaffe det...

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.