Erelkjaer skriver:
Kære alle,
jeg er en smule frustreret.. Jeg vil utroligt gerne vide kønnet på mit kommende barn, men der er ca 10 uger til næste scanning. Har fået af vide af min veninde at hun betalte sig fra det i 18. uge, og har foreslået dette til min Kæreste. Han virker desværre slet ikke interesseret i det, da det koster 500 kr
Han siger, at han føler ikke et behov for at kende kønnet, og at han bare er glad for at det er sundt og rask (og ja gudskelov for det!!) men vil så gerne vide det!
mit spørgsmål til jer, er så, betalte i jer fra det? Og i så fald, hvad gav i for det og hvor henne (København)? Eller ventede i bare til gennemscanningen? Og hvad gjorde i for at holde ventetiden ud?
Jeg tænker ikke på andet 
Kæmpe knus
(14+3)
Vil lige sige, at vi begge to rigtig gerne ville vide kønnet. Jeg har været til rigtig mange scanninger, fra uge 7 og til dagen inden fødslen. Tryghedscanninger, scanninger ved blødninger, ved fødselslægesamtaler, NF, MD, et par ekstra ifm at være en del af en undersøgelse på riget, andre kontrolscanninger.. Og mit barn nægtede at ligge ordentlig! OVERHOVEDET! Nøj, hvor var det frustrerende, som om hun gjorde det med vilje, hehe. Så jeg måtte vente til ks - og spørge så snart hun blev hevet ud af mig.
Så det er altså ikke sikkert man får det at vide, hvis barnet ikke vil vise sig frem
Ellers er der 3D scanninger, der er jo større garanti for at se det, dog ikke 100%, men de koster også mere, vist nok 900-1200, deromkring (tror jeg).
Men måske har din kæreste ret? Det er vigtigst det er raskt, og hvis I får kønnet at vide undervejs, er det jo bare en ekstra lille gave.
Anmeld
Citér