Read the baby, not the books.
Min mand og jeg er forældre til vores søn fra juni 2011, vi har haft mange tanker om barn nr. 2 og vi har været meget frem og tilbage omkring det de første 3 år vores søns liv.
Nu han lige ved at være 5 år og vi er meget glade for vores lille familie på 3. Vi nyder den tid vi har sammen med knægten, nyder han er så selvstændig og at han sover hele natten, at vi ikke behøver være stille om aften når han sover, at vi kan tage derhen vi vil i weekender og ferier uden at tage bleer med og hele tiden at skulle tage hensyn til middagslur, vi kan være meget mere spontane!
Men til tider tænker vi over baby, om at få lov at opleve alt det igen.
som det ser ud nu, er vores valg enebarn, vi føler vi kan give ham så meget og vi vil gerne have den frihed vi har nu med vores søn.
Hvis vi på et tidspunkt beslutter os for at sætte en lille ny én i verden, bliver det ikke på samme præmisser som med vores søn, vi vil ikke benytte os af daginstitutioner i form af dagpleje/vuggestue og nok heller ikke børnehave, men stole mere på os selv og vores egne evner som forældre og at vi er barnets faste base de første vigtige år. Det kræver noget økonomisk omlægning og ompriortering som vi ikke har været og ikke er i stand til at gøre nu eller de næste par år.
så vi nyder tiden nu, hvor vi kan give knægten en masse nærvær og en masse af vores tid. Han bliver så hurtig stor og tiden kommer aldrig igen. Vi vil gerne give en evt 2'er alt det vi ikke følte vi kunne give vores søn. Anede ikke vi ville føle for at have ham hjemme, men da vi fik ham, var det for sent at ændre vores situation så det kunne lade sig gøre. Så det giver en naturlig begrænsning i ønsket om en til lige nu 
men vi er som forældre glade for den familie vi er blevet
Anmeld
Citér