Hej
Jeg har brugt for lidt luft, og advarer derfor lige om at denne tråd måske kommer til at indeholde lige lovligt meget vrede og utilfredshed :S
Jeg er lige kommet fra lægen for en times tid siden; Jeg var dernede med Leander (på 6 mdr - og 1 dag), fordi han ikke har spist så meget den sidste uge, han har haft en hel del afføring og ikke rigtig nogle tisvåde bleer; Han har kastet en del op, og har haft feber lørdag til søndag, og så igen i dag.
Vi var afsted hos vagtlægen søndag, da han havde haft mellem 38.2-39.8 i et døgn, og ikke havde spist så meget siden torsdag.
Leander virker frisk nok, som sådan. Han leger og er glad, men har brug for en del mere søvn end normalt.
Vagtlægen tjekkede ham, og konstaterede at intet var galt, og sagde at egen læge skulle kontaktes hvis det fortsatte, eller hvis feberen forsvandt og kom igen.
Så i går, ringede jeg til lægen igen, da Leander stadig ikke spiser normalt, og han kan have 5-6 afføringsbleer om dagen, men kun én våd.
Lægen slog det hen og sagde at jeg måtte se tiden an... men hvis jeg oplevede at det ikke blev bedre i løbet af dagen så måtte jeg jo ringe igen i morgen (altså i dag) - sagde hun med et suk.
Her til morgen konstaterede jeg så let feber (38.1) og tænkte at jeg hellere måtte ringe, da alt han kunne holde i sig i går var ½ port. grød med frugtmos samt ca 240 ml mme.
Da jeg kommer ned til lægen konstaterer hun - som jeg også har sagt til hende - at "Leander sidder jo der så fint og leger, og ser glad og tilfreds ud". Dertil tilføjer hun "Anette - hvorfor er det du bliver ved med at tro at han fejler noget; nu når han ser sund og rask ud" - WHAT THE FUCK!!! - det kan man da ikke sige til folk der er bekymrede for sine børn? (eller... er det bare mig?) Jeg har været hos hende 2 gange før - på 6 mdr altså, så synes da ikke just jeg overrender hende.
Hun fortsætter - uden egentlig at sige noget. Og da jeg spørger til de mange gange afføringer siger hun "ja, det er jo meget normalt nu når man går ud fra at han har haft sig en maveinfektion", og da jeg spørger til de manglende våde bleer siger hun "ja, hvis han har en, så er der jo noget" - og igen da jeg spørger om hvor længe det så må stå på siger hun "Tja, det afhænger jo af ens tålmodighed hvor længe der går inden man bliver nervøs og hysterisk med det".
Det skal lige nævnes at Leander havde tabt sig 100 gram over en måned - fandt vi ud af da han fik sin 5 mdr. vaccine. og derfor skulle jeg gå til "vægtkontrol" med ham hos sundhedsplejersken - og han begyndte at tage fint på - da jeg skiftede fra amning til mme.
Jeg vil tro at han har tabt sig i løbet af den sidste uge (og tager afsted til vejning lige om et øjebilk for at få vished), og da jeg nævnte det for lægen var hendes kommentar "ja, du må jo forvente at han taber sig hvis han er syg"!
Lægen sluttede af med at sige "hvis det er okay med dig, så synes jeg vi skal se tiden an, for Anette, din søn har det jo fint" - jeg var allerede her vildt forundret over hendes manglende forståelse, og fik svaret hende at nej, jeg synes ikke det er ok at han ikke spiser, drikker og tager på (formentlig), og at der skal gå så lang tid med det. Tror faktisk hun blev overrasket over at jeg nej, og derefter gav hun mig en henvisning til børneafd. på hvidovrehospital - med tilhørende forklaring om at jeg først må tage derop i morgen, og kun hvis jeg ikke oplever bedring. og slutteligt sagde hun "já, så har du jo henvisningen, men den er slet ikke nødvendig, han har det jo fint, men hvis du virkelig mangler at nogen kigger på ham, så gør de det jo nok dér"
Jeg er da bare vildt rystet over hvordan en læge kan finde på at sige sådan... er da glad for at jeg ikke er typen der er nem at "vælte", men ærligtalt så vil man da gerne tages seriøst - og da især ang. bekymringer for sit barn :s
Anette
- som er vildt bitter, og leder efter ny læge
Anmeld