dreng på 9 år laver stadig stort i bukserne

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

19. april 2011

Opus-specialist-vb

Helt enig, Helene Men at udstede Movicol til en, som (måske) bare skider i bukserne af lyst - hvor hænger dét lige sammen???

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

19. april 2011

dortea121-vb

Tak for svarerne alle sammen. Jeg tror ikke han har forstoppelse, da han er blevet undersøgt af diverse læger. Jeg ved netop ikke hvorfor han gør det, kan ikke forstå det skal være opmærksomhedsproblemer, for synes han får rigtig meget opmærksomhed (også fordi han netop er den mindste).

Anmeld

19. april 2011

Johannamor-vb

Jeg undrer mig lidt over ordet 'vrede' i denne sammenhæng. Måske ligger en del af løsningen på problemet der? Jeg kan forstå, at drengen er frustreret, ked af det, irriteret... men hvorfor vred? Og hvem eller hvad er han vred på? Hvad siger han selv til, hvorfor det sker? Hvis han er så dygtig, som du skriver, kan I sikkert få ham til at sætte ord på. Tag en stille og rolig snak med ham om de følelser, han selv har omkring sit problem, og hvordan I kan hjælpe ham med at løse det. Hvis din egen frustration over problemet måske gør det svært at snakke med ham, kan det være, at det er hans far eller mormor eller en anden person, han føler sig tryg ved, der kan hjælpe med at lukke op. Selvfølgelig skal I til lægen igen og igen og igen, indtil problemet er løst. Men hvis der mere er tale om noget, der foregår i drengens hoved, så risikerer I at forstærke problemet ved at vise ham så meget opmærksomhed i forbindelse med problemløsningen. Og der kan det være godt at få ham selv med og lade ham selv begynde at tage ansvar. Måske siger han 'jeg vil gerne have, at du læser historie for mig, mens jeg sidder på toilettet', og så prøver I det. Eller 'du må ikke skælde ud' - og så bestræber du dig på det. Eller 'jeg vil bare selv lægge mine bukser i vaskemaskinen' - og så får han lov til det. Du skriver ikke noget om, hvornår eller hvor ofte eller hvor problemet opstår, så jeg har ikke selv nogen råd til, hvad man kunne prøve at gøre... Held og lykke!

Anmeld

19. april 2011

Rita-vb

dortea121 skrev:
Tak for svarerne alle sammen. Jeg tror ikke han har forstoppelse, da han er blevet undersøgt af diverse læger. Jeg ved netop ikke hvorfor han gør det, kan ikke forstå det skal være opmærksomhedsproblemer, for synes han får rigtig meget opmærksomhed (også fordi han netop er den mindste).
Min søn blev også undersøgt af egen læge + speciallæge, der begge konkluderede at han var sund og rask og der ikke var fysiologisk årsag til problemet (som mest var i form af at han tissede i bukserne, men også sked i bukserne med jævne mellemrum). Først efter yderligere et år kom vi på børneafdelingen på Skejby, der med det samme forklarede at børns inkontinens altid er fysiologisk betinget (forudsat barnet ikke er omsorgssvigtet, men det er jo en helt anden snak). Og endelig blev drengen ordentligt undersøgt med scanninger, flowundersøgelser og sådan noget. Derfor mit råd om at opsøge en afdeling/klinik med speciale i børns inkontinens - det er nemlig langt fra altid at almindelige læger (og børnelæger) har forstand på det :)

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.