Hvordan nyder I livet?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

529 visninger
6 svar
0 synes godt om
30. august 2009

Rasmine

Jeg mener:
Her flyver tiden bare afsted, med job, hente/aflevere børn, husmoderting, diverse arrangementer næsten hver weekend osv osv osv.
Har I aldrig lyst til at "melde Jer ud af samfundet" og købe en lille husmandssted og være selvforsynende udi øko.mad?
Altså et lille sted hvor der var høns, får og en enkelt lille nuttet pony?

-Købe tøj i Gennern og ellers bare VÆRE????????

Være Mor, kæreste/kone, DIG SELV?

Mette - aka dagdrømmer, tilsyneladende med for meget tid (og stress???)

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

30. august 2009

Plysbjørnen

Jeg nyder livet ved at gå hjemme og slappe af... Men det slutter detsvære snart, og det stresser mig helt vildt...

Betina - der drømmer om at gå hjemme og blive forkælet af manden.

Anmeld

30. august 2009

Helle30

Jeg har lige slettet et langt indlæg, jeg havde skrevet. Jeg slettede det, fordi jeg kunne se, det udelukkende handlede om, hvordan jeg "slapper af" - altså bare MIG-MIG-MIG...
Det var noget med, når ungerne er puttet og kaffe og en indkøbstur alene og ro til at lave mad og frihed til at drøne i svømmeren og kæmpe for troen på, at figuren nok vender tilbage. At få fyldt kasserne i drivhuset - vand - , FØR planterne begynder at hænge. - Et bad hvor der også er tid til balsamkur og siden en frisure, der ikke bare ligner en bigballe, hvor to af bindesnorene er knækket, så halmen stritter i øst og vest.

Det er jo bare ikke dét.

Min mor brugte ofte en vending, da jeg var barn/ung/boede hjemme, som jeg dengang tænkte var en billig og nem mentor-løsning, og jeg blev faktisk sur over hendes hjælp, når jeg kom hjem og brokkede mig eller var ked af det over ét eller andet. Hun kunne godt have uddybet - og det har hun temmelig sikkert også gjort, uden at jeg har hørt efter.
Hun sagde; Tag det som en oplevelse! 
- Hvad f.. er det for noget at sige til en teenager, der lige har set den eneste ene kysse med Ditte fra 2.X?

Ikke desto mindre er jeg ved at fatte budskabet i en alder af 33. Livet må være en oplevelse, og man skal forsøge at nyde ALT, hvad det bringer og påvirke det i en positiv retning, så meget som man evner. Opstår der uretfærdigheder eller andre ting, man ikke kan leve med, så må man gøre noget ved det. - få bragt tingene i balance.

Jeg nyder livet, når jeg føler balance. Når jeg har gjort mig knuder og lavet sådan noget bondemad (medister eller nowet) og manden så er tydeligt imponeret og siger det. Når jeg kan se på min søøde lokale kassedame, at hun er glad for, jeg gider lægge varene med stregkoden opad. Når jeg får timet mig en times morfar ved at give ungene middagsmad og blive puttet samtidigt. Når jeg har vandet dét skide efeuhegn hver aften i 4 uger, og nu kan se det vokser. Når jeg kilder og krammer Sofie og hun giver mig den største krammer igen.

Egentlig mener jeg, man bør nyde livet som udgangspunkt. Dét man ikke nyder, bør man gøre noget ved. - Jeg har ikke den endelige opskrift.

- Helle - nu med mere at tænke over

Anmeld

30. august 2009

ka li ja

ja helle.... du gav godt nok også mig en del at tænke over....

Anmeld

30. august 2009

Helle30

ka li ja skriver:

ja helle.... du gav godt nok også mig en del at tænke over....


 Uhh. Håber det var på den gode måde...

Anmeld

31. august 2009

ka li ja

Helle30 skriver:



 Uhh. Håber det var på den gode måde...


ja helt sikkert!!!
jeg skal lærer at tænke lidt anderledes end jeg plejer, men du har helt sikkert hjulpet mig med den smører der

Anmeld

31. august 2009

ivfmarie

Jeg nyder livet, når jeg gør noget jeg er god til, sammen med mennesker jeg kan lide. Så enkelt er det - og det kan jo være alt!

Jeg er god til mit arbejde, mine kolleger er dejlige - jeg nyder livet når jeg er på arbejde.

Jeg er god til at arbejde med hunden, de mennesker jeg møder når jeg  arbejder med hunden er søde og sjove - jeg nyder livet når jeg laver noget sammen med hunden.

Jeg gør noget godt for mig selv og min krop når jeg løber en tur, og mit eget selvskab er bestemt ikke kedeligt - jeg nyder livet når jeg løber.

Jeg er en god mor og mine børn elsker mig - jeg nyder livet når jeg er sammen med mine børn (i det nanosekund om dagen hvor de ikke skriger af hinanden eller mig!!)

Jeg nyder bare livet når chancen byder sig - det kan være både i hektiske situationer, eller en afslappet stund...

Marie - nyder livet med Baby.dk lige nu - og det er bestemt ikke værst!

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.