Uha ja - det med AB er ikke sjovt og da slet ikke hvis det udvikler sig til egentlig astma.
Vores søn har AB, men har i løbet af hans første 13 levemåneder heldigvis kun haft 2 uger hvor han har haft brug for medicinen.
Han får ventoline (2 pust 2 gange dagligt) og noget spirocort-lignende (2 pust 2 gange dagligt), men kun i de perioder hvor han har behov for det.
Han har lige været godt og grundigt forkølet og vi regnede med at skulle igang med behandlingen igen, men vi er sluppet denne gang.
Heldigvis ses det ofte, at børnene vokser fra det når de får det i en tidlig alder, så det håber vi på herhjemme hos os.
Han er arveligt disponeret for det fra min side, da jeg har astma og har haft det siden jeg var 9 år gammel.
Men jeg vil også vende den om og sige at man kan gøre meget selv for at holde det nede.
En nogenlunde sund livsførelse med ordentlig kost og regelmæssig motion (som voksen altså) gør at jeg idag kun tager bricanylen efter behov og min spirocort tager jeg 1 pust af morgen og aften. Dog kan jeg godt mærke min astma når majs- og rapsmarkerne blomstrer i fuld flor.
Anmeld