jeg synes du skal snakke med din kontaktperson om det. jeg er selv gravid - 25+2 og på anti depressive, dem kom jeg på for godt 2 måneder siden.
jeg tager 100 mg. om dagen.
der er nogen former for antidepressiv medicin du gerne må tage under gradiviteten. jeg bliver tilbudt ekstra jordmoder, læge og scanninger, for at være helt sikker på at alt går som det skal. du har også nemt ved trygheds scanninger, hvis du er nervøs for om medicinen påvirker barnet.
efter jeg har født skal jeg være indlagt nogen dage, for at de kan observere barnet indtil det ikke længere har medicin i kroppen (:
min storesøster har været på antidepressiv i mange år, og har gennemført 2 gradiviteter i den tid, og hun har de skønneste børn
så længe man er ærlig omkring det, og følger lægens anvisninger, så tror jeg altså ikke det er noget problem (:
(har du nogen spørgsmål, svare jeg gerne)
Anmeld