hvilke jernpiller bruger du?
det som virker forebyggende på forstoppelse er
- masser af vand
- masser af fibre
- god motion
- evt skift af jernpiller-
for at komme din forstoppelse til livs kan du
- spise Magnesia piller (de fåes på apoteket ved håndkøb og der skal drikkes rigeligt med vand til dem)
- drikke et brev movicol 2-3 X dagligt til der er hul igennem. (movicol gør at den væske du indtager med brevet bliver inde i tarmen indtil det skal ud med afføringen, dvs at den væske du indtager også er den du udskiller, og det gør at der kommer mere væske til tarmene, så har de lettere ved at komme af med afføringen det er en meget skånsom metode)
- drikke sveskejuice.
jeg havde selv en MEGA KÆMPE forstoppelse da jeg var 14 uger henne med mit første barn, og det endte med at jeg blev indlagt med det og fik en klyx, hvilket så var en fejl da man ikke må få klyx når man er gravid.. (kun i forbindelse med fødslen for at rense ud inden)
Denne gang har jeg faktisk droppet at spise jern, men jeg skal gøre det og der har jeg købt dem der hedder aminojern, og de skulle eftersigende være meget skånsomme og milde mod forstoppelse, men frygten sidder stadig i mig for at jeg bliver forstoppet..
Anmeld