Troldemommi skriver:
Vi er ved at få et problem herhjemme, Johanne har de sidste par uger flere gange haft voldsomme grådanfald pga der er en flue der har sat sig på hendes bare hud.
Vi snakker med hende om at de ikke gør noget og at hun bare skal vifte dem væk, men det er som om hun ikke tør at vifte dem væk.
En dag kom hun spruttende ind fra haven og legehuset af fordi hun var blevet bange for en flue der kom flyvende, har i nogle gode råd?
det bliver en lang sommer hvis hun reagerer sådan hver gang hun ser en flue, især når man bor ude på landet af med gårde rundt omkring.
Monica
Jep, min søn har været bange for insekter generelt i, tja, omkring 3 måneder nu (han er 2,7). Fluer, edderkopper, biller, you name it. Det er stille og roligt ved at gå over, faktisk i takt med at det bliver sommer og der kommer flere og flere og der er bedre mulighed for at nærstudere dem og lære at de ikke er farlige.

Anmeld