Gruppelivsforsikring betales uagtet om man er sygemeldt eller ej... Jeg har også en gruppeliv og den beskattes jeg af selvom jeg har været på barsel i nærmest hele 2013..
Hvis du kigger på din R75 = Personlige skatteoplysninger vil du under indkomstoplysninger kunne se beløbet.. Det kan enten være en arbejdsgiveradministreret gruppeliv - eller en privattegnet hvis dig og din mand fx har tegnet en livsforsikring på hinanden..
Jeg håbet det besvarede spørgsmålet - men ud fra dine oplysninger ville jeg tro at det ikke kun er den der giver en bon fra skattefar men også det faktum at du får beskæftigelsesfradrag når du er sygemeldt som du reelt set ikke skal have - eller andre faktorer.. Måske skulle jeg live give den bonusinfo at jeg er revisor
Anmeld