Anonym skriver:
Hej
Vi går og snakker frem og tilbage om at få barn nr 3, manden er meget skruk. der er i forvejen en der er tæt på 4 år og en der er tæt på 2 år, der er økonomi og overskud til en mere, men derfor er tvivlen der stadig lidt 
Så jer med 3 børn, har i ikke lyst til at fortælle hvordan det var at gå fra 2-3 børn? Gerne både det gode og dårlige 
På forhånd tak 
Det gjorde ikke den store forskel, men....jeg ville ønske, at der havde været større aldersforskel på 2 og 3 (nummer 2 var 2 år, da den mindste kom til).
2 år er for lidt til at forstå, at man nogle gange må vente lidt, og når jeg står alene med 3 børn, så er alting et prioriteringsspørgsmål, som den ældste på 6 sagtens kunne forstå, men nr. 2 kom tit i klemme, og den dårlige samvittighed kom tit krybende, af samme grund har jeg ubevidst været mere overbærende med nr. 2, end jeg har med 1 og 3.
Hvis nr. 2 er 3 år eller ældre, vil det hele være lidt nemmere.
Uh, det blev lidt rodet, beklager.
Anmeld