Først og fremmest vil jeg sende dig et stort kram

Jeg er sikker på at der må være en helt særlig grund til denne beslutning er blevet taget og hvor er det dog tragisk at det er en lille pige det skal gå ud over.
Det er jo et kæmpe svigt at blive fravalgt af ens forældre. Og med den alder hun har og det at du skriver de i forvejen ikke har et super godt forhold gør at jeg tænke at du skal veje dine ord rigtig meget. Hun er så gammel at hun jo lige meget hvad vil danne sig sit eget billed af hvorfor far beslutter sig for ikke længere at være en del af hendes liv.
Eftersom jeg ikke kender årsagen, er det lidt svært at råde. Men som en anden skriver ville jeg også lægge stor vægt på at det ikke er din pige der er skyld i fars valg, men at far ikke magter rolle(hvad der nu er så tæt på sandheden som muligt) og at selv om man elsker et menneske over alt på jorden er det ikke altid man er istand til at vise det/være der.
Og at mor og far er enige om at når nu far ikke kan så er det jo helt fantastisk at hun har dig og at i altid kan tale om far og kigge på billeder og at lige meget hvad der sker må hun aldrig tvivle på at far elsker hende meget højt.
Måske kan du bruge det og hvis ikke så vil jeg bare ønske dig og din datter alt mulig lykke frem over.
Anmeld