Eksperthjælp: Trappe ud af amning

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

838 visninger
0 svar
0 synes godt om
24. november 2013

Catrine Hansen

"Trappe ud af amning"

Hej Catrine

Jeg har en 11 md gammel pige. Jeg vil gerne trappe ud af amningen inden jul, men hvordan gør man det?

Lige nu ammer jeg tidlig morgen, eftermiddag og aften. Ingen natteamninger. Hun spiser fint.

Behøver jeg at gå over til flaske? Så skal hun jo trappes ud af det senere, hun er jo snart 1 år. Jeg ved i øvrigt ikke, om hun vil tage imod en flaske. Hun bruger ikke sut, måske det bliver lidt svært med en flaske, hvis det bliver dit råd.

Håber på snarligt svar. På forhånd tak

Mvh. Clausen



Catrines svar

Hej Clausen

Hvis du gerne vil trappe ud af amningen, tænker jeg, at du starter med at tage eftermiddags amningen væk. Efter en uge (eller deromkring) kan du tage morgen-amningen væk. Og igen efter ca. en uge kan du tage den sidste amning væk. Det kan være at den sidste amning er den sværeste for din datter at undvære. Især hvis hun puttes i seng lige efter amningen, da hun så har associeret amningen med sin sengetid. Du må derfor, højst sansynligt, finde noget at "erstatte" amningen med. Her tænker jeg på et ritual, som du laver hver eneste aften lige inden sengetid. Det kan være at synge en sang, have en bamse med sig i seng etc.

Jeg vil bestemt ikke anbefale at du giver flaske, nu hvor din datter er så gammel. Giv istedet vand og mælk fra kop.

Mange hilsner Catrine

Forældre og Fødsel er Danmarks eneste brugerforening der varetager de gravides, fødendes og småbørnsforældres vilkår. Forældre og Fødsel tilbyder desuden rådgivning inden for emner som slynger, søvn, vandfødsler, abort, søskende, samsovning, tvillinger, efterfødselsreaktioner med videre.

Forældre og Fødsel: fogf.dk

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.