Hej derude 
Jeg har en baby på 4 måneder, og han er kommet igang med skemad. Men alt min viden om det er simpelthent glemt, og vælling har jeg aldrig prøvet
Derfor har jeg nogle spørgsmål, som jeg håber i kan hjælpe mig med.
Vælling.
-Jeg havde tænkt at give det til lillemanden, inden han skal sove (jeg har købt nogle hirseflager, da jeg foretrækker at lave det hele selv) men kan jeg fx. lave det nu imens han sover til middag, og så have det stående i en sutteflaske i køleskabet til i aften?
Mos.
-Hvordan er det lige med salt og babyer? Når vi skal have kartoffelmos, så kommer jeg jo salt i det til sidst, men det må babyer ikke få, vel?? Tænker at smagen ikke er så appetitligt hvis der ikke er salt i 
Grød.
-Jeg har købt nogle små bøtter som lige passer til en potion, af hvad han spiser nu. Men mit spørgsmål er så om det må fryses? Hvis ikke, må jeg så lave det nu hvor han sover, og så stille det i køleskabet et par timer?
Håber der er nogen der kan hjælpe.
Takker på forhånd 
Anmeld