Hortensia blomst i krukke! HJÆLP!

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

17. april 2013

BabyMus

Malli skriver:



Jeg ELSKER også hortensia blomster, de er bare så smukke altså!
Så nu tænkte jeg at jeg ville gå ALL in, for at prøve at lære denne plante at kende, og så prøve at se om det kan lykkedes mig at holde liv i den hele sommeren. Hi hi er ikke så god til planter

Vander du din oppefra eller lader du den stå og suge vand nedefra?

Tak for rådene - jeg må ud og kaste lidt kærlighed på min nye hotensia ( mon jeg bør have den indenfor en måneds tid endnu??)



Ja de er virkelig smukke!

Jeg lader mig suge vand i håndvasken så jeg ved den er blevet godt våd. Altså nu kan jeg ikke huske hvad reglen er, men mener at det er noget med at man helst skal vente til maj. For man skal være sikker på at nattefrosten er væk inden man planter ud. Jeg har heller ikke selv plantet blomster ud i de to holdere jeg har på min altan, men må lige finde ud af hvornår det er man kan.

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.